Polityki UE: polityka kulturalna

Paweł Kubisiak
28-05-2003, 23:08

Warszawa (PAP) - W prezentacji wspólnych polityk Unii Europejskiej dziś kolej na politykę kulturalną UE.

Podstawy polityki kulturalnej Unii Europejskiej zawarte są w Traktacie o Unii Europejskiej (art.128). W myśl zapisów traktatowych współpraca państw UE w tej dziedzinie ma wspierać rozwój kultury w państwach członkowskich, przy pełnym poszanowaniu ich różnorodności narodowej i regionalnej, z podkreśleniem znaczenia wspólnego dziedzictwa kulturowego Europy.

Współpraca państw UE w obszarze polityki kulturalnej ma na celu: poprawę znajomości i rozpowszechnienie wiedzy o kulturach i historii narodów europejskich; ochronę dziedzictwa kulturowego; popieranie twórczości artystycznej i literackiej z wyłączeniem sektora audiowizualnego; wymianę kulturalną o charakterze niekomercyjnym.

W latach 1995-2000 w ramach polityki kulturalnej Unia realizowała trzy programy: KALEJDOSKOP - projekty artystyczne o wymiarze europejskim, finansowe wsparcie wszystkich rodzajów sztuk od spektakli poprzez sztuki plastyczne, muzykę aż po multimedia; RAFAEL - ochrona dziedzictwa kulturowego, dofinansowywanie renowacji zabytków i miejsc historycznych oraz ARIANE - promocja rozwoju książki i czytelnictwa, wsparcie przekładów książek szczególnie z języków mniejszości narodowych (np. język Basków,

język korsykański, bretoński, kataloński) na języki państw członkowskich i odwrotnie oraz rozpowszechnianie współczesnych dzieł poświęconych kulturze europejskiej.

Od roku 2000 wymienione programy zostały zastąpione jednym wspólnotowym programem Kultura 2000, który został przygotowany do realizacji w okresie od 1 stycznia 2000 roku do 31 grudnia 2004 roku, a jego budżet to 167 mln euro.

W programie uczestniczą nie tylko państwa członkowskie Unii Europejskiej, ale także: kraje stowarzyszone (Czechy, Węgry, Polska, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Słowenia, Bułgaria, Rumunia, Cypr, Malta) oraz kraje EFTA (Islandia, Lichtenstein oraz Norwegia).

Kultura 2000 ma na celu współfinansowanie projektów związanych z promowaniem różnorodności kulturowej, pobudzających współpracę między artystami z różnych krajów, dotyczących dialogu między kulturami oraz wykorzystujących radio, telewizję, Internet w rozpowszechnianiu kultury, a także wspierających twórczość młodych ludzi.

Program jest skierowany do osób prawnych, instytucji publicznych, organizacji rządowych i pozarządowych. Projekty realizowane w jego ramach nie mogą być związane z żadną działalnością zarobkową.

Co roku określane są priorytetowe dziedziny sztuki, które program będzie wspierać. W roku 2002 były to sztuki wizualne: malarstwo, rzeźba, fotografia, w 2003 wspiera się: teatr, taniec, muzykę, operę, cyrk, a na 2004 r. przewidziane są - biblioteki, archiwa, zabytki archeologiczne.

Udział Polski w programie Kultura 2000 stanowi szansę na wsparcie polskich twórców, otwiera możliwości uzyskania środków na ich działania, szczególnie na te, które będą realizowane z partnerami z innych krajów członkowskich.

Innym unijnym działaniem w ramach polityki kulturalnej, realizowanym od połowy lat osiemdziesiątych z inicjatywy byłej minister kultury Grecji Meliny Mercouri, jest Europejskie Miasto Kultury.

Tytuł ten i - co za tym idzie - pieniądze na organizowanie różnych prestiżowych imprez, jest przyznawany co roku innemu europejskiemu miastu. Dotychczas tytuł otrzymały m.in. Ateny, Amsterdam, Berlin, Florencja, Weimar. W roku 2000 - był to Kraków.(PAP)

:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Polityki UE: polityka kulturalna