Polka na czele Providenta

opublikowano: 21-11-2017, 11:20
aktualizacja: 21-11-2017, 11:21

Po raz pierwszy w historii firmy w Polsce Brytyjczycy oddali stery lokalnemu menedżerowi — Providentem pokieruje Agnieszka Kłos.

Niewiele brakowało, a trzy lata temu Agnieszka Kłos, wtedy szefowa sprzedaży, odeszłaby z Providenta do jednej z dużych internetowych firm pożyczkowych. Udało się ją zatrzymać w zamian za miejsce w zarządzie. Teraz zostaje numer jeden w firmie, która jest liderem rynku pożyczkowego w Polsce. Agnieszka Kłos przejmuje stery od Davida Parkinsona, wieloletniego szefa firmy w Polsce, co ma wymiar symboliczny, bo po raz pierwszy w 20-letniej historii pożyczkodawcy na naszym rynku zarządem pokieruje Polak, a raczej  Polka.

Zobacz więcej

Agnieszka Kłos

Marek Wiśniewski

- Jestem związana z firmą od 11 lat, znam ją bardzo dobrze, pracowałam w kilku kluczowych departamentach: finansów, rozwoju biznesu, przez ostatnie 1,5 roku w sprzedaży. Moje doświadczenie obejmuje szeroki zakres aktywności firmy i jestem przekonana, że stanowi to dużą wartość dla niej. Stanowisko obejmę 1 stycznia. David Parkinson, mój obecny szef, przejdzie na stanowisko dyrektora regionu Europa Północna, która wbrew nazwie obejmuje Polskę i Czechy. Nadal będziemy więc współpracować i realizować strategię, którą stworzyliśmy wspólnie. Rynek pożyczkowy w Polsce jest trudny i nie zanosi się, że będzie łatwiejszy, ale działamy na nim 20 lat i udowodniliśmy, że potrafimy podążać za klientem - mówi nowa prezes Provident Polska.

Zmiana może wynikać też z faktu, że Brytyjczycy po latach doskonałej passy w Polsce – Provident jest koniem pociągowym całej grupy IPF, generując ponad połowę zysku – w ostatnim okresie zaliczali wpadkę za wpadką. Najpierw przegapili, a potem zignorowali rozwój rynku pożyczek internetowych. Potem wdali się w batalię regulacyjną z chwilówkami internetowymi, próbując przeforsować w Sejmie korzystne dla siebie zapisy w ustawie o kredycie konsumenckim. Bez powodzenia. Ostatnio mają na pieńku z fiskusem, który zakwestionował rozliczenia podatkowe z 2011 r. I wreszcie – w Sejmie kończą się prace nad ustawą CIT, która mocno uderzy  w wynik Providenta. Ponadto pożyczkodawca cały czas traci rynek na rzecz konkurentów, bo model sprzedaży oparty na pożyczkach udzielanych przez agenta w domu klienta powoli się wyczerpuje.

IPF prawdopodobnie liczy, że Agnieszka Kłos łatwiej znajdzie wspólny język z regulatorami rynku i nadzorcą i tchnie nowego ducha we wciąż bardzo mocny (Provident zatrudnia kilka tysięcy osób, a w 2016 r. miał 69 mln GBP zysku – ponad 300 mln zł), ale słabnący biznes.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy