Polkomtel odpowiada na "list otwarty" ws. Sferii

DI
opublikowano: 03-09-2013, 09:14

Nie wpisujcie nazwiska Zygmunta Solorza-Żaka do każdego pisma jakie przygotowujecie. Chyba że będzie to wniosek do UOKiK o zbadanie realnej współpracy firm Orange i T-Mobile, pisze Polkomtel w wydanym właśnie oświadczeniu.

Zobacz więcej

Zygmunt Solorz-Żak, fot. Marek Wiśniewski

Oświadczenie Polkomtelu to reakcja na list otwarty  do Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, jaki spółka otrzymała od pozostałych trzech największych operatorów komórkowych.

- W liście tym operatorzy odnoszą się do ugody zawartej pomiędzy spółką Sferia SA i Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji. Sugerują, iż wspomniana ugoda jest niezgodna z regulacjami europejskimi, a tym samym stanowi obejście przez rząd polski porządku prawnego obowiązującego w RP. Wskazują także na precedensowy charakter ugody zawartej przez Państwo Polskie, co naszym zdaniem stoi w oczywistej sprzeczności z faktami, gdyż Polska była już niejednokrotnie stroną ugody – streszcza treść listu Polkomtel.

Polkomtel określa oceny zawarte w liście mianem „pomówień”. Według niego, „nie mają oparcia w przepisach prawa, są pozbawione podstaw merytorycznych, a rzekome zarzuty naruszenia prawa europejskiego zostałyby z łatwością obalone przez studenta I roku prawa”. 

- Naszym zdaniem list jest przede wszystkim próbą odwrócenia uwagi przez firmy Orange i T-Mobile od faktu ich współpracy, która jest jedynym realnym zagrożeniem dla konkurencji na rynku telekomunikacyjnym w Polsce – twierdzi Polkomtel, według którego „list stanowi jeden z elementów polityki nacisków zagranicznych korporacji na rząd RP i krajowe organy regulacyjne”.
 
Polkomtel tłumaczy, że z tych właśnie powodów, a także dlatego, że jego prezes, Zygmunt Solorz-Żak, jest pośrednio mniejszościowym akcjonariuszem Sferii, nie podpisał listu  otwartego. Zwraca jednocześnie uwagę, że propozycja podpisania listu przez prezesa wpłynęła w środę 28 sierpnia po godzinach pracy, a  Zygmunt Solorz-Żak miał być nieobecny do końca tygodnia.

- Pomimo to następnego dnia, czyli w czwartek 29 sierpnia pan Cezary Albrecht reprezentujący T-Mobile poinformował nas, że pismo zostało już (!) złożone do UKE. Prosimy więc autorów tego typu listów, aby nie wpisywali nazwiska Zygmunta Solorza-Żaka do każdego pisma jakie przygotowują, chyba że będzie to wniosek do UOKiK o zbadanie realnej współpracy firm Orange i T-Mobile – głosi oświadczenie Polkomtelu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu