Pollena Ewa pozyska wkrótce inwestora

Michał Makarczyk
opublikowano: 18-09-2001, 00:00

Pollena Ewa pozyska wkrótce inwestora

W 2002 r. spółka pozyska inwestora strategicznego — zapewnił wczoraj prezes Polleny. W ciągu 2-3 lat eksport ma się zwiększyć nawet 10-krotnie. Firma planuje także wzrost sprzedaży past do zębów.

Pollena Ewa pozyska w przyszłym roku inwestora strategicznego — zapowiedział wczoraj Krzysztof Pawlak, prezes spółki.

— Prowadzimy negocjacje z kilkoma firmami zainteresowanymi kupnem naszej firmy. Rozmowy powinny zakończyć się wejściem inwestora w przyszłym roku. Mamy jednak przygotowany plan samodzielnej działalności. Nie zamierzamy szukać inwestora za wszelką cenę. Interesują nas takie firmy, które wprowadzą swoje marki, ale utrzymają także nasze. Co więcej, wprowadzą nas na rynki światowe — powiedział Krzysztof Pawlak.

Więcej na eksport

W związku z malejącą sprzedażą na rynku krajowym Pollena zamierza zwiększyć eksport oraz ograniczyć koszty. Za granicę trafia obecnie około 2 proc. produkcji łódzkiej spółki, docelowo ma to być aż 25 proc. Poziom ten ma zostać osiągnięty w ciągu dwóch, trzech lat. Kosmetyki Polleny będą sprzedawane m.in. w USA, Chinach oraz krajach nadbałtyckich.

Antidotum na spadek krajowego popytu ma być zwiększenie sprzedaży past do zębów. Zdaniem prezesa, może to zwiększyć wpływy o 15-25 mln zł. Nie jest to mało, zważywszy, że wpływy ze sprzedaży ogółem po pierwszym półroczu wyniosły niespełna 30 mln zł, co pozwoliło na zarobienie na czysto 1,2 mln zł. Dla porównania: rok wcześniej było to odpowiednio 38,2 mln zł i 3,7 mln zł.

Konieczne oszczędności

— Oszczędności szukamy m.in. we wstrzymaniu wydatków na kampanie reklamowe, w zmianie dystrybucji oraz zwolnieniach załogi. Obniżanie ceny produktu nic nie daje. Musimy go po prostu zmienić. Dlatego ograniczamy sprzedaż dla klasy średniej. Na rynek trafi więcej produktów tanich, np. pas do zębów — oznajmił prezes.

Krzysztof Pawlak, oprócz kierowania spółką, jest jej drugim co do wielkości akcjonariuszem. Dzięki akcjom uprzywilejowanym kontroluje 16,6 proc. głosów na WZA. Największy udziałowiec — CDM Pekao — ma 21,6 proc. głosów. Prezes Polleny zapowiedział, że spółka nie zamierza zmieniać polityki wypłaty dywidendy.

— Corocznie od 30 do 40 proc. zysku będzie przeznaczone na dywidendę — powiedział prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Makarczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Pollena Ewa pozyska wkrótce inwestora