Polmosy spotkają się w sądzie

Adam Brzozowski
07-09-2001, 00:00

Polmosy spotkają się w sądzie

Przeciwko Polmosowi Warszawa szykuje prawną batalię Polmos Poznań. Wielkopolski zakład, wraz z nowym właścicielem Pernod Ricard, zamierza skłonić stołeczne przedsiębiorstwo do zaprzestania produkcji i dystrybucji wódki Wyborna. Do tej marki prawo roszczą obie firmy.

Niebawem sprawa marki wódki Wyborna — produkowanej przez Przedsiębiorstwo Przemysłu Spirytusowego Polmos z Warszawy — trafi na wokandę. Pozew do sądu wniosą Poznańskie Zakłady Spirytusowe Polmos, które roszczą sobie prawo własności do tej marki i przygotowuje prawną batalię przeciwko stołecznemu konkurentowi. Spór pomiędzy Polmosami o to, do kogo należy marka Wyborna, rozpoczął się, gdy stołeczny zakład podjął produkcję alkoholu, na początku 2001 r. Polmos Poznań wystosował wówczas pismo do dyrekcji warszawskiego zakładu z żądaniem zaprzestania produkcji, ponieważ uważa, że Wyborna jest pochodną należącej do niego marki Wyborowa. Dyrekcja Polmosu Warszawa jest jednak innego zdania i nie zamierza wstrzymywać produkcji.

Wyeliminować z rynku

Obecnie poznański zakład jest w trakcie analiz, jakie być może pozwolą wyegzekwować finansowe odszkodowanie od konkurenta z Warszawy.

— Podejmujemy kroki prawne, po to, aby w jak najkrótszym czasie doprowadzić do wyeliminowania wódki Wyborna z rynku. Prowadzimy prawne działania zmierzające do zaprzestania produkcji i dystrybucji alkoholu. Rozważamy również podjęcie kroków w celu uzyskania satysfakcji za poniesione straty — mówi Andrzej Szumowski, rzecznik Polmosu Poznań.

Martwy przepis

Zdaniem Polmosu Poznań, marka Wyborna jest pochodną jego marki Wyborowa i jak wszystkie pochodne tego alkoholu należy do firmy, zgodnie z podziałem marek z lipca1999 r. W podziale tym nie uwzględniono marki Wyborna, powstało jednak porozumienie mówiące, że znak pochodny powinien przypaść w udziale właścicielowi znaku głównego. Jest to martwy przepis, ponieważ nadal ważny jest podział marek z 1997 roku. Przed czterema laty marka Wyborna przypadła Polmosowi Warszawa. Henryk Tomasik, dyrektor PPS Polmos z Warszawy, twierdzi, że sporna marka należy zgodnie z tym podziałem do jego zakładu i dodaje, że nie przypomina ona marki wódki Wyborowa.

Rozstrzygnięcie, do kogo należy marka Wyborna oraz, czy — jak twierdzą analitycy rynku alkoholi — za bardzo przypomina wódkę Wyborową, aby mogła być dalej produkowana w Warszawie, będzie należało do sądu. Polmos Poznań uczestniczył wcześniej w podobnym sporze. W 1997 roku otrzymał markę Grasovka, natomiast jej odpowiednik — Żubrówka, przypadł w 1999 r. Polmosowi Białystok. Zakłady podpisały w tej sprawie porozumienie, na mocy którego obie marki będą należały do zakładu z Białegostoku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polmosy spotkają się w sądzie