Północnokoreańscy hakerzy próbowali ukraść około 1,1 mld USD

opublikowano: 08-10-2018, 15:40

Północno-koreańska grupa hakerów. ‘specjalizująca się’ w atakach na sektor finansowy przeniknęła do banków na całym świecie i poprzez zakazane prawem działania próbowała ukraść co najmniej 1,1 mld USD w ciągu ostatnich czterech lat, wynika z raportu firmy FireEye.

Grupa, którą FireEye zidentyfikował jako APT38, zinfiltrowała ponad 16 organizacji w 11 krajach, w tym w USA, i skradła ponad 100 mln USD. Hakerom udało się przebić przez silnie bronione serwery w bankach i spędzili czas na przeszukiwaniu sieci. 

To, co wyróżnia Koreę Północną, to fakt, że czekają średnio 155 dni, zanim ukradną pieniądze - powiedział Charles Carmakal, wiceprezes konsultingu w FireEye. Dodał, że "hakerzy bardzo dobrze rozumieją sieci bankowe i prawdopodobnie mają na uwadze geopolityczne uwarunkowania i zgodnie z nimi wybierają moment, miejsce ataków".

Najbardziej znanym atakiem grupy APT38 była kradzież środków z rachunków banku centralnego Bangladeszu, jakie miał on w amerykańskiej Rezerwie Federalnej w 2016 r. W tym przypadku hakerzy „zmusili” Fed, do przelania około 100 mln USD, wysyłając fałszywe zamówienia na okablowanie. Około 40 mln USD zostało odzyskane, gdy wykryto włamanie i transfery zostały wstrzymane, zanim można je było wycofać.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu