Połowa gmin ogłosiła przetargi na śmieci

PAP, DI
opublikowano: 17-05-2013, 13:00

Czas ucieka. Do wejścia w życie nowej ustawy zostały ponad dwa miesiące. Odroczenia nie będzie.

56 proc. gmin w Polsce ogłosiło przetargi na odbiór śmieci – szacuje Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji

Podkreśla, że samorządy w ostatnich tygodniach przyśpieszyły prace nad przygotowaniem się do wejścia w życie ustawy. Pod koniec kwietnia było 36 proc. gmin, które ogłosiły przetargi na wywóz śmieci. Minister zaznaczył, że nie ma propozycji, by odroczyć termin wejścia w życie ustawy śmieciowej.

- Nie ma takiego wniosku ministerstwa środowiska, a ten odpowiada za ustawę. Wydaje mi się, że przy takim stopniu zaawansowania i przyśpieszenia prac jakie widać, obecnie najważniejszą sprawą jest akcja informacyjna samorządów i ministerstwa środowiska, skierowana do mieszkańców – mówi Michał Boni.

Ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Od 1 lipca gmina wypełniać będzie obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.    PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu