POLSAT ROZWIJA GRUPĘ MEDIALNĄ

Magdalena Kozmana
30-04-1999, 00:00

POLSAT ROZWIJA GRUPĘ MEDIALNĄ

Do imperium Solorza może wejść Radio WaWa, na cyfrę wejdzie Nasza TV

Do imperium medialnego Zygmunta Solorza może wkrótce dołączyć radio WaWa — trzecia pod względem wielkości prywatna stacja radiowa na polskim rynku. Właściciel Polsatu od dawna myśli o zbudowaniu koncernu, obejmującego prasę, radio i telewizję, obecnego nie tylko w kraju, ale także na Litwie i Ukrainie.

O tym, że Zygmunt Solorz zamierza zainwestować w jedną z ogólnopolskich stacji radiowych, mówiło się od dawna. Oferta Irlandczyka Denisa OŐBriana, który chce się pozbyć 33 proc. udziałów w radiu WaWa, może się okazać atrakcyjna dla właściciela Polsatu. WaWa, mająca stacje nadawcze w 14 miastach Polski, ubiega się o dodatkowe koncesje w Łodzi i Bydgoszczy. Następnie wystąpi o koncesje na Katowice, Poznań i Wrocław, w celu zdobycia zasięgu ogólnokrajowego.

Rozwój kosztuje

— Dochody stacji są obecnie prawie trzykrotnie większe niż w styczniu, wzrasta też nasza słuchalność. Mamy poważne plany rozwojowe, a na to potrzebne są fundusze — mówi Wojciech Reszczyński, współudziałowiec radia.

— Rozmawiałem na ten temat z Wojciechem Reszczyńskim. Nic mi jednak nie wiadomo o konkretnej propozycji ze strony udziałowców tej stacji — twierdzi Zygmunt Solorz, dodając, że tymi sprawami zajmują się jego prawnicy.

Nasza z Polsatem

Właściciel Polsatu jest teraz zaabsorbowany tworzeniem własnej platformy cyfrowej, która na razie emituje pięć programów tematycznych. W czerwcu dołączą kolejne trzy programy. Polsat uzyskał także zgodę na transmisję programów Naszej Telewizji, która niedawno złożyła wniosek o wycofaniu się z Cyfry Plus.

Nasza TV wraz z Telewizją Dolnośląską od dawna znajdują się w zasięgu wpływów Polsatu, poprzez współpracę programową. Nasza TV złożyła ofertę odkupienia udziałów w stacji RTL7. Możliwe więc, że również ta telewizja zostanie związana z Polsatem.

Dwa tygodnie temu Polsat kupił 51 proc. udziałów w działającej na Litwie Telewizji Bałtyckiej. Umowa przewiduje dalsze opcje, możliwe jest zwiększenie pakietu Polsatu.

— Jesteśmy zainteresowani wejściem na rynek ukraiński, szukamy tylko dobrej oferty — twierdzi Zygmunt Solorz.

Prasa i Ruch

Zainteresowania szefa Polsatu obejmują także polską prasę. Jedną z pierwszych inwestycji był zakup „Kuriera PolskiegoŐŐ. Gazeta nie przynosi dochodów, mówi się o jej połączeniu z deficytowym „Expressem WieczornymŐŐ albo „Życiem WarszawyŐŐ. Właściciel ŻW, Zbigniew Jakubas, z Zygmuntem Solorzem złożyli także ofertę kupna akcji Ruchu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Kozmana

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / POLSAT ROZWIJA GRUPĘ MEDIALNĄ