Polscy naukowcy podbili Hanower

opublikowano: 26-04-2017, 22:00

Młodzi innowatorzy znad Wisły mają powody do dumy. Ich rozwiązania prezentowane w strefie SciTech Poland na tegorocznych Hannover Messe przyciągają uwagę tysięcy odwiedzających

Nanorobot napędzany światłem, urządzenie do pozyskiwania energii z fal morskich czy nowy tomograf PET — to tylko niektóre z innowacji prezentowanych w strefie SciTech Poland podczas targów Hannover Messe 2017. Dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego najnowocześniejsze rozwiązania sektora akademickiego dla przemysłu po raz pierwszy mają szansę zaistnieć na globalną skalę.

NAUKOWY POLIGON: Strefa SciTech Poland na targach Hannover Messe jest miejscem, w którym efekty tysięcy godzin pracy w laboratoriach i uniwersyteckich pracowniach są poddawane weryfikacji specjalistów z różnych dziedzin i stron świata. W tych warunkach doskonale dają sobie radę młodzi naukowcy z polskich uczelni i instytutów badawczych.

Pole innowacji

Strefę SciTech Poland pierwszego dnia targów otworzyli wspólnie premier Beata Szydło oraz wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

— Jest mi bardzo miło, że mogę po raz pierwszy w historii obecności Polski na targach w Hanowerze otwierać — wspólnie z panią premier — strefę, która jest wypełniona dokonaniami polskiej myśli naukowej — mówił Jarosław Gowin. Zapewnił, że plan polskiego rządu zakłada inteligentną industrializację kraju i pchnięcie naszej gospodarki na tor innowacyjności.

— To nie mogłoby się udać, gdyby polska — a w znacznym stopniu także światowa — gospodarka nie była oparta na dorobku naszych naukowców — mówił Jarosław Gowin. Także Beata Szydło zapewniła, że polski rząd koncentruje się na działaniach, które mają zacieśnić współpracę gospodarki z nauką.

— Robimy wszystko, by pomysły, które rodzą się na uczelniach, w zaciszach gabinetów i laboratoriów były wykorzystywane w gospodarce — mówiła premier. Przypomniała także że Polska po raz pierwszy jest partnerem targów Hannover Messe. Według premier, to bardzo duże wyróżnienie dla naszego kraju, zwłaszcza, że w ubiegłych latach rola ta przypadła takim potęgom jak Stany Zjednoczone czy Chiny. Przedstawiciele rządu opowiedzieli także o głębokich reformach, jakie właśnie przechodzą polskie uczelnie.

— Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje Ustawa o innowacyjności. Natomiast w ubiegłym roku sejm przyjął Ustawę o doktoratach wdrożeniowych. To nowa ścieżka kariery akademickiej, która będzie służyła zbudowaniu pomostu między światami nauki i gospodarki — przekonywał Jarosław Gowin.

Młodzi zdolni

Polacy ze strefy SciTech zaskoczyli kreatywnością zwiedzających z całego świata, np. zespół z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej zaprezentował robota do inspekcji rurociągów.

— Jego główną zaletą jest mechanizm konfiguracji gąsienic. Dzięki temu konstrukcja potrafi dostosować się do rurociągów o różnych średnicach i kształtach. Rozwiązanie jest skierowane przede wszystkim do służb inspekcyjnych, które za jego pomocą mogłyby np. sprawdzić czy rurociąg został poprawnie wykonany, czy gdzieś powstają zatory albo uszkodzenia. Od rozpoczęcia projektu do wykonania prototypu minęło około dwóch i pół roku. Nad rozwiązaniem pracował kilkuosobowy zespół — opowiada Łukasz Mitka, doktorant na Akademii Górniczo- -Hutniczej. Ciekawe rozwiązanie powstało także na krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim.

— Opracowaliśmy prototyp pozytonowo-emisyjnego tomografu, czyli urządzenia służącego do wykrywania wczesnego stadium raka albo do profilaktyki nowotworowej. Technologia pozwala zbadać większą część ciała ludzkiego jednocześnie, bez konieczności wykonywania wielu kroków pośrednich. Materiał, którego używamy do detekcji promieniowania, jest znacznie tańszy od używanych obecnie na rynku, dlatego spodziewamy się, że finalny produkt będzie też mniej kosztowny. Prototyp składa się z 50-centymetrowych elementów wrażliwych na promieniowanie i prawie 200 modułów — opowiadają Monika Pawlik-Niedźwiecka i Szymon Niedźwiecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Technologia jest skierowana przede wszystkim do szpitali. Obecnie podczas badania tomograficznego można przeskanować około 15 cm ciała pacjenta za jednym razem. Żeby „prześwietlić” cały organizm, trzeba odpowiednio przesuwać łóżko z pacjentem. Przy 50-centymetrowych elementach wrażliwych nie ma takiej potrzeby. — Dzięki temu, że mamy dłuższą część aktywną, możemy albo skrócić czas badania, albo zmniejszyć dawkę markera, który otrzymuje pacjent — mówią innowatorzy.

Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie pokazało natomiast na hanowerskich targach urządzenie do pozyskiwania energii z fal morskich.

— To dosyć dziewiczy obszar, niewykorzystane źródło energii odnawialnej na świecie. Oczywiście powstało mnóstwo różnych technologii z tej dziedziny, jednak mają one charakter eksperymentalny. Żadna z nich się jeszcze nie wybiła. Ludzkość cały czas próbuje i my też próbujemy. Właśnie dlatego na hanowerskich targach przedstawiamy naszą propozycję — mówi Maciej Stamirski, reprezentujący Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie. Jego zdaniem urządzenie ma bardzo duży potencjał, ponieważ rozwiązuje kilka ważnych problemów.

— Składa się wielu identycznych modułów o prostej konstrukcji, dzięki czemu może być tanie w instalacji i eksploatacji. Urządzenie jest też mobilne, pływa po wodzie, nie musi być na stałe przymocowane do dna czy wybrzeża. Mamy potwierdzenie z Europejskiego Urzędu Patentowego, że to rozwiązanie nowe i wartościowe dla przemysłu — informuje Maciej Stamirski. Z ciekawą innowacją wystawia się w strefie SciTech także zespół z Politechniki Wrocławskiej. — Prezentujemy rozwiązanie, które jest hybrydą najbardziej powszechnego w przemyśle, silnika indukcyjnego z silnikiem z magnesami trwałymi. Technologia może być wykorzystywana np. w kopalniach węgla — tłumaczy Tomasz Zawilak z Politechniki Wrocławskiej. W targach brali także udział przedsiębiorcy, którzy wywodzą się ze świata nauki i próbują komercjalizować swoje rozwiązania.

— Prezentujemy technologię do ochrony załogowego ruchu lotniczego, czyli samolotów, przed potencjalną kolizją z bezzałogowymi systemami latającymi, czyli dronami. Opracowaliśmy rozwiązania lotnicze, przy pomocy których drony mogą pozycjonować samoloty, by uniknąć zderzenia — mówi Rafał Osypiuk, współtwórca start-upu Aerobits, który wyrósł z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Strefa SciTech Poland powstała jako efekt współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i Fundacją Impact. Zajęła 420 mkw., na których zaprezentowali swoje technologie studenci — laureaci przedsięwzięcia „Najlepsi z najlepszych” — oraz uczelnie i instytuty naukowe. Na stoisku pokazano 27 innowacji z polskim znakiem jakości. Oprócz prezentacji polskich technologii na arenie międzynarodowej, organizatorzy strefy aranżowali spotkania ich twórców z przedstawicielami biznesu reprezentującymi odpowiednie branże. Ponadto stworzyli bank informacji o firmach zainteresowanych współpracą z partnerami z konkretnych dziedzin nauki. W przyszłości powinno się to przełożyć na konkretne możliwości współpracy dla młodych polskich naukowców.

Cenne relacje

Młodzi wystawcy byli zgodni co do tego, że utworzenie strefy SciTech to doskonały pomysł, a obecność tutaj ma ogromną wartość biznesową. — Nawiązaliśmy już kilka kontaktów z potencjalnymi inwestorami. Wbrew pozorom na stoisku SciTech wiele rozmów prowadzimy w języku polskim. Osoby, z którymi rozmawiamy po angielsku zwykle są zainteresowane technologiami, a niekoniecznie inwestycjami. Trzeba wyselekcjonować z tego te naprawdę interesujące kontakty — mówią Monika Pawlik- Niedźwiecka i Szymon Niedźwiecki.

Na znalezienie nowych partnerów biznesowych liczy też Łukasz Mitka.

— Kilka instytucji, z którymi nawiązaliśmy kontakty na targach, zainteresowało się współpracą z nami. To podmioty, które chciałyby u siebie zastosować rozwiązanie, które prezentujemy, albo pomóc nam w finansowaniu wdrożenia prototypu — tłumaczy Łukasz Mitka. Młodzi innowatorzy docenili także formułę strefy SciTech Poland.

— Mamy np. takie same koszulki, dzięki czemu jesteśmy rozpoznawalni i pokazujemy, że stanowimy pewną grupę — tłumaczy Tomasz Zawilak. O wartości przestrzeni dla kreatywnych akademików mówi także Maciej Stamirski.

— Strefa SciTech została bardzo profesjonalnie przygotowana. Cieszę się, że możemy zaprezentować tu swoją technologię. Na Hannover Messe skupiają się w tym momencie oczy przemysłowego świata. Część prezentowanych tu pomysłów z pewnością wkrótce znajdzie zastosowanie w przemyśle. Jesteśmy więc świadkami pewnej rewolucji — przekonuje Maciej Stamirski.

Młodość górą

Strefa SciTech udowadnia, że polscy akademicy mogą być motorem rozwoju rodzimej gospodarki. Tegoroczne hasło strefy to Empowering industries [„Wzmacniamy przemysł” — red.].

— Jest rzeczą niezmiernie symboliczną, że na hanowerskie targi przyjechało tak wielu młodych ludzi. Chcemy jeszcze raz bardzo mocno podkreślić to, że polska gospodarka musi rozwijać się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Musi być konkurencyjna, kreatywna, energetyczna. To dobry moment, żeby pochwalić się tym, co już udało się osiągnąć, ale też mówić o przyszłości. Chcemy pokazywać, że Polska to bezpieczny, dobrze rozwijający się kraj z coraz lepszym klimatem do podejmowania wyzwań gospodarczych — przekonywała podczas pierwszego dnia targów Beata Szydło. Dziesięć innowacyjnych technologii zaprezentowano także na stanowisku NCBR w strefie narodowej. Zarówno one, jak też rozwiązania ze strefy SciTech będą do obejrzenia również w Krakowie od 31 maja do 1 czerwca podczas impact’17 — największego wydarzenia w Europie Środkowo- -Wschodniej poświęconego gospodarce 4.0 i digitalizacji.

Więcej informacji na www.impactcee.com

27 Tyle polskich innowacyjnych rozwiązań pokazano w strefie SciTech podczas targów w Hanowerze.

200 tys. Taka jest minimlana spodziewana liczba odwiedzających targi Hannover Messe 2017.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa, partnerem publikacji jest SciTech Poland

Polecane