Polska do trybunału za brak procedur przyznawania praw przewozowych

PAP
opublikowano: 24-11-2011, 12:25

KE zdecydowała w czwartek o pozwaniu Polski do Trybunału Sprawiedliwości UE za brak przejrzystych i niedyskryminujących procedur przyznawania praw przewozowych liniom lotniczym. To łamanie rozporządzenia ws. umów o usługach lotniczych - uważa KE.

Rozporządzenie zobowiązuje kraje UE do ustanowienia "przejrzystych i niedyskryminujących procedur" krajowych w zakresie przydzielania ograniczonych praw przewozowych liniom lotniczym z innych krajów UE. Procedury takie stosuje się m.in. w przypadkach, gdy kilku przewoźników lotniczych ubiega się o prawo do lotów na takiej samej trasie, ale np. wydajność lotnisk sprawia, że nie mogą jej obsłużyć wszyscy zainteresowani.

Państwo, które zdecyduje się na ograniczenie praw przewozowych innych operatorów, musi ustalić procedurę podziału tych praw i poinformować o niej KE, która w przeciągu ośmiu tygodni od jej otrzymania opublikuje ją w dzienniku ustaw UE.

Pomimo tego, że rozporządzenie zostało przyjęte ponad siedem lat temu, Polska nadal nie ustanowiła takich procedur i jest jedynym państwem UE, które nie posiada przepisów dotyczących przydzielania ograniczonych praw przewozowych. Ich brak, zdaniem KE, pozbawia linie lotnicze z innych państw UE możliwości ubiegania się o prawa przewozowe na trasach pomiędzy Polską a państwami spoza UE. To z kolei narusza podstawowe zasady wspólnego rynku lotniczego.

Komisja wielokrotnie apelowała do władz polskich o rozwiązanie tej sprawy, a w styczniu 2011 r. wysłała do rządu uzasadnioną opinię. Jest to ostatnie ostrzeżenie, które KE wysyła przed skierowaniem sprawy do trybunału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu