Polska dołącza do „Podatnej Piątki”

Gdyby poszerzyć listę krajów najbardziej podatnych na cięcie programów skupu aktywów przez Fed, znalazłaby się na niej Polska, zauważa dziennik Financial Times, powołując się na dane towarzystwa Schroders.

„Zapomnijcie o >>Podatnej Piątce<<. Lista krajów szczególnie podatnych na zaostrzenie polityki Rezerwy Federalnej jest dłuższa, niż się powszechnie sądzi” – ocenia dziennik Financial Times na stronie internetowej.

Jak wynika z danych Financial Times oraz Schroders, jeżeli za kryterium przyjąć zdolności do regulowania zobowiązań krótkoterminowych, to do „Podatnej Piątki” powinny dołączyć Węgry, Chile oraz właśnie Polska. „Podatna Piątka” to termin ukuty pół roku temu przez bank Morgan Stanley na określenie RPA, Turcji, Brazylii, Indii oraz Indonezji. Właśnie te kraje uważano za najbardziej wrażliwe na zmniejszenie skupu aktywów przez Fed ze względu na deficyt budżetowy i ujemne saldo rachunku bieżącego. Ostatnią przecenę na rynkach wschodzących rozpoczęło się w maju ubiegłego roku, kiedy Ben Bernanke po raz pierwszy dopuścił możliwość rozpoczęcia wygaszania programów skupu aktywów przez Fed.

Jak dodaje Financial Times, do zagrożonej grupy należałoby także dodać Ukrainę, Wenezuelę oraz Argentynę. W ich przypadku przyczyną nie jest jednak nierównowaga makroekonomiczna, ale niestabilność polityczna. Zdaniem Craiga Bothama, ekonomisty towarzystwa Schroders, inwestorzy powinni zwracać uwagę nie na chwytliwe etykiety, takie jak termin „Podatna Piątka”, ale na to które kraje są najbardziej uzależnione od zagranicznego finansowania.

- Za takim myśleniem przemawia obawa, że kapitał nagle przestanie płynąć na zagrożone rynki, a wręcz dojdzie do jego wycofywania. Jeśli tak się stanie, wpływ na zadłużone przedsiębiorstwa, a zwłaszcza banki, będzie dewastujący – przekonuje Craig Botham.

Jak jednak uspokaja Bank Światowy, dostosowanie gospodarek podatnych krajów do rzeczywistości, w której Fed wygasza programy skupu aktywów, powinno być stopniowe i doprowadzić jedynie do nieznacznego zmniejszenia napływu kapitału na rynki wschodzące.

Sprzedawca uliczny w Rio de Janeiro. Fot. Bloomberg.
Sprzedawca uliczny w Rio de Janeiro. Fot. Bloomberg.
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Ft.com

Polecane