Polska dopiero dyskutuje o cyfrowej TV

DI
opublikowano: 28-04-2008, 00:00

Szwedzi już wyłączyli analogowe nadajniki telewizyjne, my musimy to zrobić najdalej w 2015 r.

Szwedzi już wyłączyli analogowe nadajniki telewizyjne, my musimy to zrobić najdalej w 2015 r.

Cyfryzacja telewizji stała się gorącym tematem, bo wszystkie kraje Unii Europejskiej do 2015 r. mają wyłączyć analogowe nadajniki telewizyjne. Niektóre — jak Szwecja i Finlandia — już to zrobiły, inne planują to w najbliższych dwóch latach. Nic dziwnego, że Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) stara się przyspieszyć prace nad cyfryzacją w Polsce. Wstępnie zaproponował, by jeden z dwóch multipleksów, czyli cyfrowych „wiązek” programów telewizyjnych, oddać telewizji publicznej. UKE chce w ten sposób nakłonić TVP do rozpoczęcia wyłączania nadajników analogowych już od 2010 r.

Drugu multipleks zostałby wystawiony na przetarg, a uzyskane zań pieniądze poszłyby na sfinansowanie kosztów cyfryzacji. W otwartym konkursie na multipleks mogliby wystartować polscy nadawcy prywatni, TVN czy Polsat, ale także ich potencjalni rywale zagraniczni. Nic dziwnego, że Polsat już skrytykował plany UKE i wraz z TVN i TVP chce się spotkać w sprawie cyfryzacji z marszałkiem Sejmu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy