Czytasz dzięki

Polska energetyka emituje mniej CO 2

Polsce udało się wprawdzie w zeszłym roku zmniejszyć emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery, ale niektórym w Unii Europejskiej poszło lepiej — podaje Eurostat.

Dane za 2014 r. pokazują, że w ujęciu średnim UE ograniczyła o 5 proc. w stosunku do poprzedniego roku emisję CO2 pochodzącego ze spalania paliw kopalnych na potrzeby energetyki. Najlepszy wynik uzyskała Słowacja, która zredukowała emisję aż o 14,1 proc. Za nią uplasowały się Dania, Słowenia, Wielka Brytania i Francja z redukcją o 10,7-8,2 proc.

Najgorszy wynik osiągnęła natomiast Bułgaria, która wyemitowała w zeszłym roku o ponad 7 proc. więcej CO2 niż w 2013 r. Na plusie są też Cypr, Malta, Litwa, Finlandia i Szwecja. Polska ograniczyła emisję o 5,3 proc., czyli w okolicach średniej unijnej.

Jest to jednocześnie aż o 15,9 mln ton CO2 mniej, co plasuje nas na piątym miejscu wśród państwa UE najmocniej redukujących emisję w ujęciu ilościowym (za Wielką Brytanią, Francją, Włochami i Niemcami).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane