Polska firma to skarb narodowy

opublikowano: 17-05-2018, 22:00

662 tys. rodzimych przedsiębiorców prowadzi łącznie 884 tys. firm — wynika z raportu Polskiej Rady Biznesu.

„Przedsiębiorca odczarowany — kim są twórcy polskiej gospodarki?” — taki tytuł nosi przedstawiony wczoraj raport opracowany przez Politykę Insight na zlecenie Polskiej Rady Biznesu (PRB).

— Polscy przedsiębiorcy jako grupa społeczna są wciąż mało rozpozna, a ich głos w debacie publicznej jest rozproszony. Wierzymy, że nasz raport nie tylko pomoże lepiej zrozumieć, kim są polscy przedsiębiorcy, ale też zmotywuje polski biznes do aktywniejszego udziału w debacie publicznej — podkreśla Jacek Szwajcowski, prezes PRB.

Autorzy raportu na wstępie zaznaczyli, że w badaniach pominęli osoby fizyczne prowadzące osobiście działalność gospodarczą, czyli tzw. samozatrudnionych (obecnie około 1,2 mln). Stwierdzili, że ta grupa, choć liczna, „zniekształca obraz polskiej przedsiębiorczości”, a samozatrudnionym bliżej do pracowników najemnych niż do przedsiębiorców. Dlatego na potrzeby badania uznali za przedsiębiorców tylko te osoby, które są „szefami i fundatorami firmy oraz zatrudniają co najmniej jedną osobę”. Z raportu wynika, że w Polsce funkcjonuje 662 tys. rodzimych przedsiębiorców, którzy swoją działalność gospodarczą realizują w 884 tys. firmach.

— To różnorodna grupa, od osiedlowych sklepikarzy przez właścicieli salonów fryzjerskich aż do prezesów dużych firm o zasięgu międzynarodowym — mówi Adam Czerniak, główny ekonomista Polityki Insight. Polska przedsiębiorczość to w przewarzającej mierze mikro- i małe firmy, zatrudniające przeciętnie 4,5 osoby. 88 proc. zatrudnia do 9 pracowników, natomiast powyżej 250 osób tylko 0,3 proc.

Z raportu wynika, że polski przedsiębiorca to głównie mężczyzna w wieku 45 lat, ale 30 proc. przedsiębiorców to kobiety, co plasuje nas powyżej średniej unijnej. Ponadto wykazujemy animusz w zakładaniu firm. 21 proc. Polaków w wieku 18-64 lata zamierza uruchomić firmę w ciągu trzech lat (we Francji jest to 16, a w Niemczech 6 proc.). Co ważne, małe polskie firmy są dość odporne na wahania koniunktury i systematycznie rośnie ich udział w PKB — wytwarzają 569 mld zł rocznie (100 mld zł więcej niż pozostałe przedsiębiorstwa). Polski przedsiębiorca jest też czołowym pracodawcą — zatrudnia co trzecią osobę z 3,9 mln wszystkich pracowników etatowych. To dwukrotnie więcej niż korporacje międzynarodowe działające w naszym kraju. Zdaniem twórców raportu, siłą naszych przedsiębiorców jest skłonność do inwestowania oraz odporność na kryzysy i zawirowania w gospodarce. Największymi słabościami zaś niechęć do działalności badawczo-rozwojowej oraz handel zagraniczny (66 proc. eksportu prowadzą firmy zagraniczne). © Ⓟ

662 tys. Tylu było aktywnych polskich przedsiębiorców w 2017 r. (bez tzw. samozatrudnionych)…

186 mld zł …taka była łączna wartość ich podatków i składek na ZUS…

569 mld zł …a taka wartość wytwarzorzonego PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu