„Polska gospodarka na półmetku złotej ery”

Polska gospodarka jest dopiero w połowie złotego wieku swojego rozwoju, uważa ekonomista Banku Światowego Marcin Piątkowski, zaznaczając że jest to jego osobista opinia.

Polska jest na najlepszej drodze, by stać się jedną z wiodących gospodarek w Europie, a trwająca od 1989 r. epoka niespotykanego w naszej historii rozwoju gospodarczego jest dopiero na półmetku, przekonywał Marcin Piątkowski na dorocznej konferencji Emerging Markets Business Conference, organizowanej przez studentów  SGH i Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród głównych punktów recepty na to, by „polski sen” się spełnił, specjalista podaje otwarcie się na imigrację, zwiększenie oszczędności oraz utrzymywanie niskiego kursu złotego.

- Polska osiągnęła najwyższy poziom dochodów, jakości życia i dobrobytu w ostatnich pięciuset latach – podkreśla Marcin Piątkowski.

Jak zauważa, znaczenie gospodarcze Polski systematycznie słabło od około 1500 r., kiedy powstająca z unii Polski i Litwy Rzeczpospolita była największym państwem w Europie. Pięćset lat temu PKB na mieszkańca sięgał w Polsce 62 proc. przeciętnych wartości dla Europy Zachodniej (w parytecie siły nabywczej), by na przełomie lat 80 – tych i 90 – tych poprzedniego wieku osiągnąć dno na poziomie zaledwie 10 proc. w kategoriach nominalnych.

- Wtedy zdarzył się prawdziwy cud. Startująca z zacofanym rolnictwem i nieprzyjaznym środowisku przemysłem Polska odrobiła w 20 lat dystans utracony do Zachodu w ciągu pięciu wieków – zauważa specjalista.

Pod względem dynamiki PKB Polska plasowała się w ostatnich dwóch dekadach wśród czołowej piątki krajów na podobnym poziomie rozwoju, nie notując w tym okresie żadnej recesji. Jego zdaniem polski cud gospodarczy będzie trwał przynajmniej przez kolejne dwie dekady. Jak wynika z prognoz Komisji Europejskiej, w 2030 r. PKB sięgnie 80 proc. średniej unijnej. Jaką ekspert ma receptę na sukces?

-Należy zwiększyć krajowe oszczędności, abyśmy nie musieli być zależni od kapryśnego kapitału zagranicznego w finansowaniu wzrostu. Dziś finansami kraju nie zarządza minister finansów, tylko 24 – letni traderzy w Londynie czy Tokio, którzy oceniają jego zamierzenia. Ponadto trzeba otworzyć rynek pracy dla imigrantów, aby zniwelować negatywne skutki starzenia się społeczeństwa, oraz utrzymywać kurs złotego nisko, aby wspierać eksport – wylicza Marcin Piątkowski.

Jak wyjaśnia, młode wykształcone pokolenie Polaków to „najbardziej produktywna generacja, jaką kraj kiedykolwiek dysponował”. Po raz pierwszy w historii Polska jest państwem prawa z prawdziwego zdarzenia, a to warunek konieczny, by nadrabiać dystans do rozwiniętego świata. Niepowtarzalną szansą są fundusze unijne, umożliwiające modernizację kraju, a także bliskość unijnego rynku zbytu, jednego z dwóch największych na świecie. Jak podkreśla, zgodnie z metodologią OECD i Banku Światowego Polska jest już gospodarką rozwiniętą.

- Członkostwo w Unii Europejskiej spełnia rolę kaftana bezpieczeństwa, który chroni Polskę przed populistycznymi rozwiązaniami. Tymczasem dzięki przynależności do NATO Polsce udało się wyrwać z położenia pomiędzy dwoma potęgami militarnymi, które przez wielki skutecznie zniechęcało do inwestycji nad Wisłą – argumentował Marcin Piątkowski.

Jak zaznacza, polska gospodarka nie jest wolna od słabych punktów. Wśród nich niska innowacyjność, starzenie się społeczeństwa i niska partycypacja ludności w rynku pracy, zwłaszcza w przypadku starszych osób. Jednak większość krajów aspirujących do gospodarczej czołówki boryka się ze znacznie poważniejszymi problemami.

- W Brazylii nierówności dochodów są tak duże, że zagrażają wzrostowi gospodarczemu i spokojowi społecznemu, w Rosji rządy prawa to mrzonka, Indiami wstrząsają konflikty etniczne i religijne, a tymczasem Azja ze swoim wyścigiem zbrojeń wygląda jak dziewiętnastowieczna Europa – wylicza ekspert.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane