Polska gospodarka nadal na fali

opublikowano: 19-12-2017, 22:00

Zagranica napędza nasz przemysł, budowlanka wskrzesza inwestycje publiczne, a konsumenci przechodzą samych siebie. Gospodarka nie zamierza hamować

W trzecim kwartale tego roku PKB Polski wzrósł o 4,9 proc. r/r, najmocniej od blisko sześciu lat. W środowisku ekonomistów głośno mówiło się o tym, że jest to prawdopodobnie szczyt koniunktury i w kolejnych okresach gospodarka będzie powoli zdejmować nogę z gazu. Opublikowane we wtorek dane GUS o aktywności gospodarczej w listopadzie czyniąte prognozy mniej prawdopodobnymi. To dobra wiadomość.

Wyświetl galerię [1/4]

Fot. Krzysztof Wójcik - Forum

— Dane ze sfery realnej za listopad potwierdziły, że wysokie tempo wzrostu gospodarczego utrzymuje się także w czwartym kwartale. Nasze szacunki sugerują, że dynamika PKB w czwartym kwartale kształtuje się w okolicach odczytu odnotowanego w trzecim. Szczegóły odczytu potwierdzają, że dotychczasowe tendencje wzrostowe w gospodarce będą kontynuowane — uważa zespół ekonomistów PKO BP, który do teorii o stopniowym hamowaniu gospodarki od dawna podchodził z dystansem (prognozy z końca października wskazywały na utrzymanie jednakowego tempa wzrostu w trzecim i czwartym kwartale tego roku).

Świat pomaga

W listopadzie produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 9,1 proc. r/r. W porównaniu z 12,3-procentowym tempem wzrostu z października wynik nie rzuca na kolana, ale miał do tego prawo, z dwóch powodów. Po pierwsze, danym z października sprzyjały efekty kalendarzowe, podczas gdy liczba dni roboczych w listopadzie 2016 i 2017 była taka sama. Po drugie, produkcja w listopadzie musiała stawić czoła niekorzystnym efektom statystycznym, a więc stosunkowo wysokiej bazie sprzed roku. Biorąc pod uwagęte niedogodności, można powiedzieć, że przemysł wyszedł z opresji zwycięsko, tym bardziej że po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym produkcja wzrosła o 0,5 proc. m/m.

— Najwyższa stopa wzrostu została zarejestrowana w sektorach nastawionych na eksport, np. w produkcji wyrobów farmaceutycznych i maszyn, samochodów i wyrobów z metalu. Moc w przemyśle jest pochodną silnego popytu z Niemiec i szerzej Unii Europejskiej. Naszym zdaniem, nadchodzące miesiące również będą dobre, czemu sprzyjać będą dobre perspektywy gospodarcze dla Europy — komentuje zespół ekonomistów BZ WBK.

Fory niepotrzebne

Ze względu na wspomniane niedogodności ekonomiści w prognozach na listopad zawiesili poprzeczkę stosunkowo nisko. Przemysł skorzystał z taryfy ulgowej (mediana prognoz Bloomberga zakładała wzrost o 9,6 proc. r/r), ale budowlanka i sprzedaż detaliczna z lekkością przeskoczyły rynkowe benchmarki. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w listopadzie o 19,8 proc. r/r, wobec 20,3 proc. przed miesiącem i prognoz na poziomie 14,1 proc. W porównaniu ze stanem sprzed roku wzrost odnotowano we wszystkich działach budownictwa, a najsilniejszy, 24,6-procentowy, w przedsiębiorstwach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Identyczna sytuacja zdarzyła się w październiku. Dla ekonomistów ten segment jest papierkiem lakmusowym inwestycji publicznych.

Daleko ponad rynkowe oczekiwania wzbiła się sprzedaż detaliczna. W listopadzie wzrosła realnie o 8,8 proc. r/r, podczas gdy poprzeczkę zawieszono na poziomie 6,4 proc. Dynamika z listopada jest drugą w tym roku i jedną z najwyższych w tej dekadzie.

— Zaskoczenie wyższym odczytem to głównie zasługa dóbr trwałych: sprzedaży samochodów i sprzętu RTV, AGD oraz mebli. Dobra trwałe dodały do wzrostu sprzedaży aż 3 punkty procentowe i jest to najwięcej od grudnia 2013 r. — podkreślają ekonomiści BZ WBK. Wyniki idą w parze z nastrojami konsumentów. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), który odzwierciedla obecne tendencje w konsumpcji indywidualnej, i jego brat bliźniak, który prognozuje zmiany z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, doszły w listopadzie do rekordowych poziomów. W rywalizacji sięgającej 1997 r. BWUK zasłużył na srebro, a WWUK na złoto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy