Polska gospodarka przyspieszyła rozwój

Marek Matusiak
opublikowano: 24-11-1999, 00:00

Polska gospodarka przyspieszyła rozwój

SZYBCIEJ W GÓRĘ: Szczególnie pozytywnym objawem było w październiku dalsze przyspieszenie dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu.

Ze wstępnych danych GUS dotyczących października wynika, iż polska gospodarka raczej już definitywnie ma za sobą okres słabszego tempa rozwoju. Nie wdając się w dywagacje, czy zafundowane jej swego czasu przez wicepremiera odpowiedzialnego za jej stan ochłodzenie było potrzebne, w oparciu o analizy statystyczne z olbrzymią dozą prawdopodobieństwa stwierdzić można, iż teraz gospodarczo zmierzamy we właściwym kierunku.

WŁAŚCIWYM, to jednak nie znaczy, że w dostatecznym stopniu. Nie ulega bowiem wątpliwości — na co zresztą zwracaliśmy uwagę już przed miesiącem — że mimo rzeczywiście odczuwalnych pozytywnych efektów produkcyjnych nie ma mowy o realizacji całorocznych założeń ustawy budżetowej, w której zapisano wzrost produktu krajowego brutto o 5,1 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Ten poziom, po bardzo słabych wynikach pierwszego półrocza, jest nieosiągalny. Pozytywnym objawem jest jednak to, iż można oczekiwać, że w skali roku PKB wzrośnie o 4,0 proc., a może nawet o kilka dziesiątych punktu procentowego więcej.

SZCZEGÓLNIE pozytywnym objawem było w październiku dalsze przyspieszenie dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu w skali roku (wzrosła ona o 9,2 proc.). W porównaniu z wrześniem była ona o 0,3 proc. wyższa. Dzięki temu kolejnemu przyspieszeniu po dziesięciu miesiącach produkcja sprzedana przemysłu była wyższa już o 2,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

W STOSUNKU do października 1998 roku wzrost produkcji odnotowano w 23 — spośród 29 — działach przemysłu. Największy — w produkcji instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych (o 29,0 proc.), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 28,0 proc.), w działalności wydawniczej i poligraficznej (o 27,5 proc.) oraz pojazdów mechanicznych (o 27,0 proc.). Spadek produkcji wystąpił między innymi w dziale produkcji wyrobów tytoniowych (o 28,3 proc.), tzw. pozostałego sprzętu transportowego (o 12,5 proc.), w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego (o 6,9 proc.).

PRODUKCJA budowlano-montażowa utrzymuje się — w stosunku do roku poprzedniego — na podobnym poziomie jak przemysłowa. W październiku — a obejmuje to roboty inwestycyjno-modernizacyjne i remontowo-konserwacyjne zrealizowane przez przedsiębiorstwa budowlane zatrudniające powyżej pięciu osób — była ona wyższa o 4,3 proc. niż we wrześniu, lecz mniejsza o 0,2 proc. w porównaniu z październikiem ubiegłego roku. Nie wydaje się jednak, by trzeba było niepokoić się obniżaniem wskaźnika wzrostu produkcji w tym dziale — zaawansowana jesień i zima nigdy mu nie służyły, toteż trudno liczyć na zmianę tego trendu w tym roku.

TYMCZASEM lekki trend wzrostowy potwierdzają analizy branżowe. Okazuje się bowiem, iż wzrost produkcji w stosunku do września odnotowano we wszystkich grupach przedsiębiorstw budowlanych. Natomiast w porównaniu z październikiem 1998 roku lepsze efekty działalności wykazały jednostki zajmujące się przygotowaniem terenu pod budowę (o 0,2 proc.) oraz wznoszeniem budowli, inżynierią lądową i wodną (o 0,4 proc.), czyli z rzeczywistą aktywizacją prac budowlano- -montażowych. W sumie zaś poziom produkcji budowlano-montażowej w okresie dziesięciu pierwszych miesięcy bieżącego roku był o 2,6 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Matusiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polska gospodarka przyspieszyła rozwój