Czytasz dzięki

Polska gospodarka zacznie spowalniać

opublikowano: 09-10-2019, 22:00

Bank Światowy zaktualizował szacunki PKB dla Polski na najbliższe dwa lata — wzrost gospodarczy będzie powoli wyhamowywał, osiągając w latach 2019-21 4,3, 3,6 i 3,3 proc.

Oznacza to skorygowanie w górę kwietniowej prognozy na 2019 r., która wynosiła 4 proc. Wśród silnych stron polskiej gospodarki bank podkreśla rosnące płace i transfery socjalne, które będą napędzać konsumpcję prywatn niezależnie od pogarszającej się sytuacji gospodarczej na zachodzie Europy. Wśród zagrożeń wskazuje jednak rosnące obciążenie fiskalne, które grozi przekroczeniem w średnim okresie unijnej bariery deficytu (3 proc. PKB), a także rosnące braki w sile roboczej.

Asli Demirguc-Kunt, główna ekonomistka Banku Światowego na Europę i Azję Centralną, podkreśla, że dotychczas braki w polskiej sile roboczej uzupełniane były napływem ukraińskiej imigracji. „Polska jest dowodem na to, że imigracja pomaga w osiąganiu dobrobytu. Zdecydowana większość imigrantów ze Wschodu jest w wieku produkcyjnym, co pozwala na zwiększenie zasobów siły roboczej, zwiększenie produktywnośc i przyspieszenie wzrostu gospodarczego”.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane