Polska jest warta 3 biliony złotych

  • Jacek Kowalczyk
30-12-2013, 14:14

Na tyle wyceniany jest cały majątek trwały naszej gospodarki: budynki, drogi, mosty, fabryki, maszyny, samochody itp.

Jak szacuje Główny Urząd Statystyczny, polska gospodarka na początku 2013 r. posiadała do dyspozycji majątek o wartości 2,88 bln zł. Ponieważ wartość ta rośnie ostatnio o około 7 proc. rocznie, obecnie majątek Polski to już prawdopodobnie ponad 3 bln zł. Statystycznie na jednego mieszkańca przypada więc 78,5 tys. zł.

Majątek trwały w Polsce w podziale na województw (w mld zł)
Zobacz więcej

Majątek trwały w Polsce w podziale na województw (w mld zł)

Najwięcej warte są ulokowane w Polsce budynki i budowle - są warte 1870 mld zł, co stanowi 65 proc. całego majątku trwałego naszej gospodarki. Maszyny, urządzenia i narzędzia wyceniane są na 790 mld zł, a środki transportu na 197 mld zł.

Według szacunków GUS, zdecydowanie najwięcej środków trwałych  ulokowanych jest na Mazowszu (609 mld zł, czyli 21 proc.). Relatywnie dużo zainwestowane jest też na Śląsku (355 mld zł, czyli 12 proc.) i w Wielkopolsce (260 mld zł, 9 proc.).  Tradycyjnie, w ogonie jest natomiast „ściana wschodnia” Polski oraz malutkie województwa lubuskie i opolskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polska jest warta 3 biliony złotych