Polska: mniej ceł na alkohol

Michał Kobosko
02-08-2002, 00:00

W liście wydrukowanym w czwartkowym wydaniu „Financial Timesa”, T. W. Jackson, przedstawiciel szkockiego stowarzyszenia producentów whisky, zarzucił Polsce utrzymywanie drastycznie zawyżonych ceł importowych na napoje spirytusowe.

— Przygotowania Polski do członkostwa w UE nie idą tak bezproblemowo, jak chciałyby to widzieć polskie władze. Polska musi zreformować swoje podejście m.in. do importu alkoholu — tak, jak robią to inne kraje kandydackie. Mimo wielu interwencji rządu brytyjskiego i Komisji Europejskiej Polska jest tu niechlubnym wyjątkiem — napisał T. W. Jackson, dyrektor w The Scotch Whisky Association.

Zwraca on uwagę, że import szkockiej whisky do Polski jest obłożony 75-proc. cłem i akcyzą, a w przypadku innych trunków stawki sięgają nawet 268 proc.

— Dzieje się tak w sytuacji, gdy polska wódka trafia do Unii bez żadnych barier ochronnych już od 2000 r. — czytamy w „FT”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polska: mniej ceł na alkohol