Polska myśli o swoim Hyperloopie. NCBR tworzy zespół

opublikowano: 15-05-2018, 08:56
aktualizacja: 15-05-2018, 09:00

Projekt budowy kolei w próżniowych tunelach firmowany przez milionera Elona Muska zaprzągł do pracy polskich urzędników. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii sprawdzają czy tego typu kolej mogłaby powstać w Polsce.

- Wspólnie z MPiT stworzyliśmy zespół, który ma ocenić czy jest realne, by w Polsce powstała prototypowa linia kolei pracującej w środowisku o obniżonym ciśnieniu - mówi Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ewentualna budowa opierałaby się o wypracowany w Polsce standard, jednak nie byłaby to konkurencja dla Hyperloopa w innych częściach świata. - To trochę jak z kolejami żelaznymi. W obrębie tej samej technologii można mieć różnorodność rozwiązań technicznych - tłumaczy Chorowski.Równolegle NCBR pracuje nad przyspieszeniem ruchu na tradycyjnych torach. Centrum podpisało list intencyjny z PKP ws. budowy prototypu nowych lokomotyw w ramach projektu Luxtorpeda 2.0. Szybka kolej na razie napotyka jednak na dość niskie tempo prac nad ogłoszoną dwa lata temu inicjatywą. - Jesteśmy uzależnieni od tempa pracy zamawiających. To typowa inercja administracji - mówi Chorowski.

Więcej na temat prac badawczych pod egidą NCBR oraz rozwiązaniu nieporozumień ws. transakcji na start-upach wspieranych w ramach programu BRIdge Alfa w materiale wideo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Sołtys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Polska myśli o swoim Hyperloopie. NCBR tworzy zespół