Polska najsłabsza w regionie

Małgorzata Grzegorczyk
31-10-2003, 00:00

Trzeci raz z rzędu Finlandia została uznana za najbardziej konkurencyjny kraj na świecie. Polska spadła na 45. pozycję.

Finlandia, USA, Szwecja, Dania i Tajwan to drugi rok z rzędu pierwsza piątka najbardziej konkurencyjnych gospodarek — wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF).

Finlandia okazała się najlepsza pod względem zaawansowania technologicznego, dostępu do internetu, etyki i niezawisłości sądownictwa. USA przegrały, bo pod względem wykorzystania finansów publicznych są na 50. miejscu wśród 102 krajów. Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Włochy — największe gospodarki UE, nie załapały się do pierwszej dziesiątki ,zajmując odpowiednio lokaty 13., 15., 26. i 41.

Polska znalazła się w dolnej części pierwszej połowy rankingu. Spadła w porównaniu z 2002 r. o dwa miejsca, podobnie jak wszystkie kraje z Europy Środkowej i Wschodniej — tyle że wszystkie one okazały się od naszego kraju lepsze. Rosja, w której w sobotę aresztowano Michaiła Chodorkowskiego, prezesa Jukosa, spadła o cztery pozycje — na 70. miejsce. Powody to m.in. „wysoka inflacja i niewydajność systemu bankowego”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polska najsłabsza w regionie