Polska numerem 1 dla imigrantów

Mmarcel Lesik
opublikowano: 27-10-2019, 22:00

Według danych Eurostatu w 2018 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej udzieliły łącznie 3,2 mln pierwszych pozwoleń na pobyt obywatelom państw spoza UE.

To oznacza największą liczbę legalnych imigrantów od dekady i wynik o 0,4 proc. (13 tys.) wyższy niż przed rokiem. Państwem najczęściej przyznającym prawo legalnego pobytu jest Polska, która według unijnej metodologii przyznała je po raz pierwszy 635 tys. osób. Na kolejnych miejscach znalazły się Niemcy (544 tys.), Wielka Brytania (451 tys.), Francja (265 tys.) i Hiszpania (260 tys.). Polska jest także liderem, jeśli chodzi o pozwolenia przyznane w związku z chęcią podjęcia pracy — tego typu zezwoleń wydano nad Wisłą ponad 328 tys. Wielka Brytania przoduje w kategorii pozwoleń przyznawanych w celach naukowych (190 tys.). Z powodów rodzinnych najwięcej osób z sukcesem aplikowało o prawo pobytu w Niemczech (191 tys.). Najwięcej przyjezdnych to obywatele Ukrainy (527 tys.), z których 78 proc. trafiło do Polski. Na kolejnych miejscach są Chińczycy (206 tys.), z których 49 proc. przyjechało do Wielkiej Brytanii głównie na studia, oraz Hindusi (197 tys.) również migrujący głównie na Wyspy, ale z powodów rodzinnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mmarcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu