Polska przedstawi dziś koncepcję bezpieczeństwa energetycznego UE

Polska Agencja Prasowa SA
24-02-2006, 13:36

Polska wystąpiła w piątek z inicjatywą bezpieczeństwa energetycznego w Unii Europejskiej - poinformował podczas spotkania z przedsiębiorcami i samorządowcami w Gdańsku premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Polska wystąpiła w piątek z inicjatywą bezpieczeństwa energetycznego w Unii Europejskiej - poinformował podczas spotkania z przedsiębiorcami i samorządowcami w Gdańsku premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Szef rządu wyjaśnił, że do 32 premierów krajów Unii Europejskiej i NATO wysłał list z propozycją zawarcia "traktatu bezpieczeństwa energetycznego". Dodał, że o tej inicjatywie poinformował już prezydenta Jacques'a Chiraca przebywający we Francji prezydent Lech Kaczyński.

Marcinkiewicz podkreślił, że polska oferta ma się opierać "na zasadzie solidarności", która zrodziła się ponad 20 lat temu w Gdańsku.

"To jest propozycja, w której chcemy pokazać, że tak jak w NATO +jeden za wszystkich wszyscy za jednego+ biorą odpowiedzialność za bezpieczeństwo kraju, tak podobnie moglibyśmy być wspólnie bezpieczni wówczas, gdy tę zasadę +jeden za wszystkich wszyscy za jednego+ - zasadę solidarności - zastosować w odniesieniu do przesyłu, magazynowania i przekazywania energii" - wyjaśnił premier uczestnikom spotkania.

W trakcie briefingu z dziennikarzami Marcinkiewicz dodał, że udział w traktacie miałby charakter dobrowolny.

"Kraje, które by do niego przystąpiły przyjęłyby zasadę solidarności, wzajemnej pomocy w przypadkach, kiedy bezpieczeństwo energetyczne jednego z krajów byłoby zagrożone. Traktat powodowałby konieczność budowy wspólnych magazynów energii, wspólnych połączeń energetycznych,, dotyczących zarówno gazu, ropy, jak i energii elektrycznej i wzajemną reakcję w sytuacjach nagłych" - podkreślił. 

Szef rządu zaznaczył, że taka pomoc państw uczestniczących w traktacie udzielana byłaby w sposób "niekomercyjny".

Zdaniem Marcinkiewicza, zobowiązania traktatu można by np. wykorzystywać w sytuacji, jaka zdarzyła się kilka tygodni temu, kiedy to niektóre państwa UE miały ograniczone dostawy gazu z Rosji poprzez Ukrainę, a także w przypadku ataku terrorystycznego na rurociąg. Podkreślił, że niezależnie od reakcji państw UE i NATO na propozycję traktatu, Polska będzie nadal dążyć do dywersyfikacji dostaw energii.

Premier zapowiedział również, iż rybołówstwo jako dział administracji rządowej przeniesiony zostanie do ministerstwa transportu i budownictwa, a potem połączony zostanie z działem gospodarki morskiej.

"W ten sposób będziemy realizowali nasz program gospodarki wraz z rybołówstwem. Ten jest teraz opracowywany i jest na ukończeniu (...)" - dodał premier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Polska przedstawi dziś koncepcję bezpieczeństwa energetycznego UE