Czytasz dzięki

Polska przegrała w arbitrażu z Eureko na temat PZU

Internet Securities
opublikowano: 26-08-2005, 09:11

Trybunał Arbitrażowy wydał częściowy wyrok w sprawie z powództwa Eureko dotyczącej inwestycji holenderskiej spółki w PZU SA, uznając, że Polska naruszyła kilka punktów umowy o ochronie i popieraniu inwestycji między tymi krajami, podał resort skarbu w komunikacie w czwartek wieczorem.

Trybunał Arbitrażowy wydał częściowy wyrok w sprawie z powództwa Eureko dotyczącej inwestycji holenderskiej spółki w PZU SA, uznając, że Polska naruszyła kilka punktów umowy o ochronie i popieraniu inwestycji między tymi krajami, podał resort skarbu w komunikacie w czwartek wieczorem. Trybunał nie wypowiedział się jeszcze w kwestii wysokości odszkodowania, które według wcześniejszych spekulacji mediów może sięgnąć 1 mld euro.

„Ministerstwo Skarbu Państwa informuje, że Trybunał Arbitrażowy – działający na podstawie umowy między Rzeczpospolitą Polską i Królestwem Holandii o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji – wydał wyrok częściowy w sprawie z powództwa Eureko B.V. przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Trybunał orzekł, że Polska naruszyła art. 3.1, 3.5 i 5 wspomnianej umowy” – podano w komunikacie.

Zdanie odrębne od wyroku zgłosił polski arbiter, podało MSP.

„Dalsza część postępowania będzie dotyczyła skutków naruszenia umowy. Zasady, według których będzie toczyło się dalsze postępowanie, Trybunał określi w drodze odrębnego zarządzenia. Wyrok - wraz z liczącym ponad 80 stron uzasadnieniem oraz liczącym blisko 20 stron zdaniem odrębnym - zostanie poddany wnikliwej analizie” – czytamy dalej w komunikacie.

Według piątkowej „Rzeczpospolitej”, arbitrzy nie tylko stwierdzili naruszenie umowy, ale również to, że kolejne rządy nie dotrzymywały zobowiązań wobec firmy.

Eureko, posiadające obecnie 31,8% akcji PZU, domaga się realizacji aneksu do umowy prywatyzacyjnej z 2001 roku, który daje im prawo zakupu dodatkowych 21% akcji PZU po wprowadzeniu ubezpieczyciela na giełdę.

Minister skarbu Jacek Socha podkreśla, że Polska ma teraz trzy miesiące na odwołanie się do sądu w Belgii – kraju, wedle którego prawa zapadło rozstrzygnięcie.

„Myślę, że nadal istnieją możliwości negocjacji z Eureko. Przypuszczam, że Eureko nie będzie już chciało rozmawiać z obecnym rządem, ale poczeka na powstanie nowego” – powiedział Socha „Rz”.

Wiceprezes Eureko Ernst Jansen odmówił komentarza do chwili otrzymania orzeczenia arbitrów.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział w piątkowym wywiadzie dla „Sygnałów Dnia” w radiowej Jedynce, że wyrok ten szkodzi wizerunkowi Polski i może mieć wpływ na zachowania inwestorów.

„Teraz wizja zapłaty odszkodowania Holendrom może wywołać nerwowość wśród zagranicznych inwestorów w Polsce, a co za tym idzie, osłabienie złotego i wyprzedaż obligacji” – konkluduje „Rzeczpospolita”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane