Polska Wigilia na podium najzdrowszych w Europie

AD
24-12-2013, 00:00

Polacy mają jedną z najzdrowszych kolacji świątecznych w Europie — to wynik badania przeprowadzonego przez szwedzką firmę Lifesum, sprzedającą aplikacje wyliczające kalorie.

Tradycyjne polskie potrawy znalazły się wśród 3 uznanych przez Lifesum za najzdrowsze na naszym kontynencie. Wyprzedzili nas jedynie Francuzi i Czesi. Wszyscy wyróżniamy się tym, że najuroczystsza kolacja odbywa się w Wigilię i obfituje w potrawy postne i nisko przetworzone. Jeśli zawiera słodycze, to w ich najzdrowszej postaci: miodu, orzechów i bakalii. Jej prozdrowotność podnoszą również ryby, zwłaszcza rozpowszechniony w Polsce i Czechach karp. Pod względem jakości dań Polacy wyprzedzili m.in. Portugalczyków, Austriaków i Włochów. Jakość zestawów świątecznych była sprawdzana pod względem rodzaju używanych w nich tłuszczy i węglowodanów oraz zawartości cukru. Najbardziej w tyle zostali natomiast Brytyjczycy i Irlandczycy, których świąteczne dania zostały uznane za najbardziej niezdrowe w Europie. Zamiast w Wigilię świąteczny posiłek jedzą dopiero 25 grudnia po południu. Jak wyliczyli dietetycy z Lifesum, przeciętny mieszkaniec Wysp tego dnia spożywa łącznie 7 tys. kalorii, głównie w postaci tłuszczu, cukru i wysoko przetworzonych węglowodanów. Lifesum zestawiła dla porównania skład świątecznej kolacji we Francji (najzdrowsza) i Wielkiej Brytanii (ostatnie miejsce rankingu). Podczas gdy Francuzi zajadają się ostrygami, łososiem i foie gras, Brytyjczycy mają na stole rost beef, indyka i wysoko kaloryczny christmas pudding.

Ranking krajów o zdrowej wigilii

1. Francja
2. Czechy
3. Polska
4. Portugalia
5. Austria
6. Węgry
7. Norwegia
8. Rosja
9. Finlandia
10. Szwecja
11. Holandia
12. Islandia
13. Hiszpania
14. Dania
15. Włochy
16. Szwajcaria
17. Niemcy
18. Irlandia
19. Wielka Brytania
Źródło: app Lifesum

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Polska Wigilia na podium najzdrowszych w Europie