Polski nie ominie kryzys

DI, "Polityka"
opublikowano: 20-07-2011, 11:36

Nouriel Roubini, słynny "prorok zguby" twierdzi w wywiadzie dla "Polityki", że Polski nie ominie kryzys przez jaki przechodzą kraję Europy Zachodniej.

Nazwany „prorokiem zguby”, ze względu na swój pesymistyczny pogląd na światową gospodarkę Roubini oznajmia, że nad globalną gospodarką zbierają się ciemne chmury. Kryzys nie ominie nawet  Polski, Czech i Węgier, które pomimo odporności na kłopoty w strefie euro, ucierpią przez powiązania finansowo-gospodarcze.

– Polska gospodarka bardziej niż sąsiednie jest skierowana na rynek krajowy - w tym można upatrywać szansę na oparcie się kłopotom w strefie Euro -  mówi Roubini.

- Rząd będzie zmuszony ograniczyć inwestycję i indeksację płac sektora publicznego i emerytur – dodaje ekonomista.

Zapytany, czy Polska może  rozwijać się w tych tarapatach, Roubini stwierdza: - Polska ma stosunkowo niski poziom zadłużenia w obcych walutach w  porównaniu z  innymi krajami, więc nie będzie bardzo cierpieć gdy jej waluta znajdzie się pod presją deprecjacyjną. 

Polska była jedynym krajem Unii Europejskim nie dotkniętym recesją w 2009 roku. Sytuacja w kraju nie napawa jednak optymizmem. Deficyt budżetowy zwiększył się w ubiegłym roku do 7,9 procent PKB, dług publiczny natomiast – 53,3 proc. i oscyluje w granicach dozwolonego pułapu 55 procent.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, "Polityka"

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Polski nie ominie kryzys