Polski patent na domowe IQ

opublikowano: 02-04-2014, 00:00

Trzy mocne nazwiska, Krzemowa Dolina i e-sprzęty w inteligentnym mieszkaniu. Cel: namówić do inwestycji amerykańską śmietankę

Rafał Han, jeden z najaktywniejszych graczy na polskiej scenie startupowej, przenosi się na dłużej w rejon Krzemowej Doliny. Potrzebuje 5 mln USD na produkt, który domową automatykę zamienia w inteligencję. Został niedawno prezesem spółki IOetc, której współzałożycielami są także Szymon Słupik i Adam Gembala — w środowisku IT nazwiska niebagatelne.

Zobacz więcej

ZADANIE DOMOWE: Rafał Han, prezes IOetc (z prawej), uważa, że ideą internetu rzeczy wkrótce zarażą się miliony ludzi. IOetc da im zatem domowe narzędzie do harmonizacji technologicznych możliwości e-gadżetów. [FOT. PIOTR GUZIK]

— Szymon Słupik jest twórcą oprogramowania CDN, które w 2004 r. zostało kupione przez Comarch, natomiast Adam to były CEO Ramsatu, sieci sprzedaży wykupionej kilka lat temu przez Orange — mówi Rafał Han, reprezentujący interesy IOetc w USA. Spółka już od kilku lat działa w Polsce w kategorii internetu rzeczy (Internet of Things), w końcu rozwinięcie jej nazwy to nic innego jak Internet of Every Thing Connected (IOetc).

Wizje Gartnera

Niewiele jest w Polsce osób, które zachęcały do inwestycji w start-up Erica Schmidta, jednego z szefów Google’a. Rafał Han, twórca HanBright, który wspierał takie start-upy, jak Ciufcia.pl, DuckieDeck czy Futbolowo.pl (przejęte przez Agorę), jest jednym z nich — za namową krakowianina Eric Schmidt dołączył do biznesowych aniołów w Estimote, producencie czujników rozklejanych w sklepach. Teraz Rafał Han włączył się w kolejny skalowalny projekt z rosnącej w błyskawicznym tempie branży poszuka dla niego 5 mln USD w Krzemowej Dolinie.

— Internet rzeczy krok po kroku wypełnia nasze życie. Nosimy inteligentne zegarki, wkręcamy takie żarówki i myjemy zęby szczoteczkami komunikującymi się z naszymi telefonami. Rynek rozwija się w błyskawicznym tempie. Już teraz liczba tych urządzeń jest bliska liczbie smarfonów i tabletów — twierdzi prezes IOetc.

Według raportów Gartnera, wielkość rynku internetu rzeczy sięgnie w 2020 r. 26 mld inteligentnych urządzeń. Do tego czasu dostawcy produktów i usług z tej kategorii wygenerują 300 mld USD przychodów. W rozwijanie nowatorskich wizji IOetc zainwestował już blisko 3 mln USD. Efektem jest seria produktów Proxi, umożliwiających zdalne sterowanie oświetleniem, urządzeniami podłączonymi do gniazdek elektrycznych, roletami oraz bramami.

Czajnik myśli

Idea Proxi oparta jest na technologii bluetooth smart. Aplikacja na smartfony rozpoznaje kontekst miejsca i umożliwia sterowanie wieloma urządzeniami jednocześnie, bez konieczności stosowania wielu pilotów i stawiania dodatkowych routerów.

— Proxi będzie oferować całą gamę własnych urządzeń i jako pierwsze na rynku nie będą one na kieszeń Billa Gatesa, lecz przeciętnego Kowalskiego. Lada miesiąc w marketach budowlanych będzie też można kupić kolejne produkty z serii — wtyczkę, żarówkę LED, czajnik.

Wszystko sterowane telefonem — zapowiada szef IOetc. Krokiem dalej jest przejście od automatyki domowej do czystej inteligencji zaszytej w niepozornym białym pudełku. System IOetc będzie uczyć się zachowań mieszkańców domu, a nie tylko reagować na ich instrukcje.

— To zupełnie inny wymiar inteligentnego domu, taki, w którym główną rolę odgrywa użyteczność i wygoda jego mieszkańców — podkreśla Rafał Han. Producentom urządzeń spółka sprzedawać będzie uniwersalne moduły do instalacji bezpośrednio w lodówkach, oknach czy żelazkach. Dzięki temu każde urządzenie w łatwy i szybki sposób stanie się inteligentne.

— Zasadnicza część projektu, inżynieryjna, jest gotowa — zapewnia Han. Trwa finalizacja zgłoszeń patentowych. Inteligentny szturm na domy Amerykanów zacznie się zatem pod koniec roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polski patent na domowe IQ