Polski Prąd i Gaz nabierał klientów

opublikowano: 03-04-2018, 22:00

Sąd okręgowy potwierdził ustalenia prezesa UOKiK, że spółka Polski Prąd i Gaz oszukiwała emerytów. Utrzymał 10 mln zł kary.

W 2016 r. to była jedna z pierwszych dużych spraw prowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) pod przewodnictwem prezesa Marka Niechciała (objął stanowisko w maju 2016 r.). Urząd wszczął postępowanie wobec dystrybutora energii elektrycznej Polska Energetyka PRO (później Polski Prąd i Gaz) po tym, jak napłynęło kilkaset skarg na tę firmę, głównie od osób starszych i ich rodzin. Skargi przekazywały do UOKiK także Urząd Regulacji Energetyki oraz rzecznicy konsumentów.

Zobacz więcej

Fot. Krystian Maj - FORUM

Postępowanie wobec spółki (prowadzone od września 2015 r.) wykazało, że jej akwizytorzy dopuszczali się co najmniej kilku bezprawnych metod przy oferowaniu umów na dostawy prądu. Prezes UOKiK stwierdził, że agenci m.in. wprowadzali klientów w błąd co do swojej tożsamości (podszywając się pod dotychczasowego sprzedawcę prądu), sugerowali, że proponują podpisywanie aneksów do dotychczasowych umów, straszyli, że jeżeli klient umowy nie podpisze, to zostanie pozbawiony prądu, a jego dotychczasowa umowa wygaśnie, zapewniali, że po podpisaniu umowy rachunki za prąd się zmniejszą. W rzeczywistości spółka wprowadziła w cennikach stawki progresywne, co powodowało, że cena za zużycie energii elektrycznej regularnie rosła w każdym kolejnym roku.

PPiG nie zgadzał się z zarzutami. Przekonywał, że przedstawiciele oferujący umowy nie byli pracownikami spółki, ale zewnętrznymi agentami. Prezes UOKiK wydał jednak decyzję, w której stwierdził naruszanie zbiorowych interesów konsumentów przez firmę i za 8 naruszeń nałożył łącznie 10,2 mln zł kary. Spółka nie pogodziła się z takim obrotem sprawy i odwołała się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (sąd okręgowy). Ten przyznał rację prezesowi UOKiK i utrzymał jego decyzję. Wyrok nie jest prawomocny. PPiG przysługuje odwołanie do sądu apelacyjnego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu