Polski rynek czeka trudny okres

Jarosław Augustynowicz
16-12-2002, 00:00

Fundamentalne porównanie naszych spółek z zachodnimi sugeruje, że cała sytuacja jest mało przejrzysta. Proces konwergencji na naszym rynku jest tak zaawansowany, że albo my powinniśmy spadać, aby zrównać się z wycenami spółek zachodnich, albo one powinny szybko wzrastać. Jednak giełda rządzi się swoimi prawami. Rynek wcale nie musi śledzić wskaźników C/Z, C/WK itp. Rynek może po prostu rosnąć „tłumacząc sobie”, że jest to wzrost pod Unię. Co się stanie w momencie faktycznego przystąpienia do UE? Historia pokazuje, że nowi członkowie mieli poważne problemy, m.in. spadek PKB, wzrost bezrobocia.

Niezadowolenie z warunków akcesyjnych stawianych przez Unię udziela się wielu Polakom. Pod znakiem zapytania stoi także wynik majowego referendum w sprawie wejścia Polski do UE. Możliwe, moim zdaniem pożądane, jest przedłużenie negocjacji o kilka miesięcy. Nie wierzę, że proces rozszerzenia miałby nastąpić bez Polski. Oba te scenariusze wpisują się w optymistyczny scenariusz wydarzeń na przyszłość. Ponieważ bieżące sprawy często kierują naszą uwagę na manowce, warto o nim przypomnieć.

Opiera się on na cyklu Bennera wskazującym przyszły rok jako punkt zmiany trendu na przyszłe 7 lat. Za dużo korzystniejsze rozwiązanie uważam szybką realizację gigantycznych formacji głów i ramion niż, preferowane prze wielu analityków, wieloletnie osuwanie się indeksów na wzór japoński. Gdy faktycznie będziemy mieli przystąpić do Unii, ruszy pierwsza fala cyklu. Od chwili wstąpienia rozpocznie się wspominana stagnacja gospodarcza kreując korektę, a jak mówi teoria fal, najgorsze informacje makroekonomiczne napływają właśnie podczas korekty pierwszej fali impulsu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Augustynowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polski rynek czeka trudny okres