Polski rząd wygrał z Brukselą

opublikowano: 16-05-2019, 22:00

Najnowsza decyzja unijnego organu sądowniczego otwiera Polsce drogę do uzyskania 1,6 mld zł na sfinansowanie zwiększających się wydatków budżetu państwa

Wczoraj rano Sąd Unii Europejskiej, niższa instancja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), wydał korzystny dla polskiego rządu wyrok w sprawie podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Sędziowie unieważnili decyzję Komisji Europejskiej (KE), blokującą jego wejście w życie. Tym samym rząd jest o krok bliżej, by 1 stycznia 2020 r. flagowy pomysł z kampanii wyborczej 2015 r. wreszcie wszedł w życie. Wyrok nie jest prawomocny, KE przysługuje odwołanie do izby wyższej TSUE.

WIĘCEJ DLA BUDŻETU:
WIĘCEJ DLA BUDŻETU:
Jeśli wyrok Sądu UE się uprawomocni, Teresa Czerwińska, minister finansów, będzie miała łatwiejsze zadanie w dopięciu przyszłorocznego budżetu.
Fot. Marek Wiśniewski

Przypomnijmy, że propozycja rządu zakładała opodatkowanie przychodu przekraczającego 17 mln zł miesięcznie. Jeśli sprzedawca przekroczy ten próg, zapłaci 0,8 proc. podatku od przychodu w wysokości do 170 mln zł i 1,4 proc. od przychodu powyżej tej kwoty. W 2016 r., gdy ustawa została pierwotnie przyjęta, rząd zakładał zwiększenie przychodów budżetu państwa z tego tytułu o 2 mld zł. Wówczas interweniowała KE, postrzegając tę daninę jako pomoc publiczną względem małych, krajowych sprzedawców. W związku z tym parlament zawieszał wejście w życie tej daniny poprzez kolejne nowelizacje. Obecne przepisy przewidują rozpoczęcie funkcjonowania nowego podatku 1 stycznia 2020 r.

Sieci płacą…

Podstawą do wdrożenia tych przepisów było założenie, że zagraniczne sieci handlowe unikają opodatkowania w Polsce. Po wejściu w życie specjalnej ustawy umożliwiającej upublicznianie indywidualnych danych z zeznań podatkowych okazało się jednak, że sieci handlowe już dziś płacą prawie miliard złotych w podatku dochodowym. Najwięcej do budżetu państwa wpłaca właściciel sieci Biedronka — ponad 400 mln zł rocznie. Ministerstwo Finansów deklaruje, że jest gotowe do wdrożenia podatku od sprzedaży detalicznej, przewidując jednocześnie wpływy na poziomie 1,6 mld zł. Jacek Matarewicz z Business Centre Club uważa jednak, że nowe przepisy mogą zachęcić zagraniczne przedsiębiorstwa do ucieczki z kraju.

— Jestem zwolennikiem płacenia przez zagraniczne sieci handlowe podatków w Polsce, ale jak spojrzymy obiektywnie, to one już obecnie płacą tych podatków bardzo dużo. Boję się więc, że takim represyjnym, profiskalnym prawem możemy wystraszyć inwestorów. Wciąż jesteśmy krajem, który goni wysoko rozwinięte gospodarki zachodnie, więc takie zmiany nie są nam potrzebne — mówi Jacek Matarewicz.

Główne organizacje branżowe są zgodne co do tego, że nowe przepisy wspierają małe i średnie przedsiębiorstwa kosztem dużych międzynarodowych korporacji. Różnice wśród nich sprowadzają się do tego, czy taka forma wsparcia jest dopuszczalna według unijnych regulacji. Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu, zrzeszającej głównie małe polskie sieci handlowe, z ostrożnym optymizmem podchodzi do decyzji pierwszej instancji TSUE.

— Od początku podkreślaliśmy, że jeżeli ma być podatek od handlu, to musi być on podatkiem progresywnym oraz podatkiem z kwotą wolną. Warto przypomnieć, że mówimy tutaj o kwocie wolnej ustalonej na wysokości unijnej definicji obrotów małych i średnich przedsiębiorstw 50 mln EUR rocznie. Tym samym kwota wolna w Polsce wynika z konkretnych unijnych założeń dotyczących MŚP. Ponadto istnieje dokument pod nazwą Europejska Karta Małych Przedsiębiorstw, który stwierdza, że państwa mogą dostosowywać swoje cele podatkowe w taki sposób, aby wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa i my ten projekt podatku tak właśnie oceniamy. Nasza ocena tego, co się wydarzyło, jest pozytywna, natomiast patrzymy realistycznie i ze względu na proces odwoławczy oraz obecne odroczenie raczej nie wyobrażamy sobie wejścia w życie tej regulacji jeszcze w tym roku — mówi Maciej Ptaszyński.

…i liczą na apelację

Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, zrzeszającej największe światowe sieci handlowe działające nad Wisłą, wierzy jednak, że wyrok drugiej instancji będzie po myśli członków organizacji.

— Uzasadnienie wyroku nie mówi o tym, czy podatek nosi znamiona pomocy publicznej, mówi o tym, że KE nie wykazała wystarczająco dużo argumentów, by potwierdzić swoje stanowisko w sądzie. Doskonale wiemy, że takie sprawy, czyli dotyczące podatków progresywnych, toczą się w drugich instancjach, więc liczymy również na to, że ostateczny wyrok będzie dla nas korzystny. Podatkiem byłyby obciążone największe przedsiębiorstwa, a małe z niego zwolnione lub z opodatkowane najniższą stawką, dlatego nasze stanowisko w tym względzie się nie zmienia. Naszym zdaniem podatek ma charakter dyskryminacyjny — uważa szefowa POHiD.

Trzy lata walki

6.07.2016 r.

Sejm przyjmuje projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej

19.09.2016 r.

KE wydaje nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia jego stosowania

15.11.2016 r.

Parlament przesuwa datę wejścia w życie nowych przepisów na 1 stycznia 2018 r.

4.12.2016 r.

Polski rząd składa skargę na KE do TSUE

12.10.2017 r.

Ponowna nowelizacja ustawy, tym razem zmieniająca datę wejścia w życie nowych regulacji na 1 stycznia 2019 r.

22.11.2018 r.

Kolejna nowelizacja przepisów, datę wejścia w życie nowego podatku ustalono na 1 stycznia 2020 r.

16.05.2019 r.

Decyzja Sądu UE przyznająca Polsce rację w sporze z KE

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane