Polskie ICT szuka rządowego wsparcia

opublikowano: 10-07-2019, 22:00

Krajowa branża teleinformatyczna mówi wprost, czego oczekuje od państwa. A bez jego pomocy nie zdoła zwiększyć własnego potencjału.

Polska w ubiegłorocznym Indeksie Globalnej Konkurencyjności uplasowała się na 37. miejscu na 140 państw. Spośród ocenianych obszarów najsłabiej wypadliśmy pod względem wykorzystania technologii teleinformatycznych. Zdaniem przedstawicieli Instytutu Sobieskiego i firmy Asseco wiele w tym zakresie możemy nadrobić, potrzeba natomiast większego wsparcia ze strony rządu. Eksperci podkreślają, że branża ICT w Polsce musi rosnąć kilkukrotnie szybciej — w 2017 r. wzrost sektora był ponad trzykrotnie mniejszy niż całej gospodarki.

“Polski rząd w obszarze informatyki powinien być zorganizowany podobnie do największych i najnowocześniejszych koncernów międzynarodowych” - twierdzą przedstawiciele Instytutu Sobieskiego i Asseco, autorzy raportu “Polska (prawdziwie) cyfrowa”. Jego założenia przedstawili w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. Justyna Orłowska, dyrektor programu GovTech Polska, Maciej Kawecki, dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji oraz Artur Wiza, wiceprezes Asseco.
Zobacz więcej

Debata o cyfryzacji:

“Polski rząd w obszarze informatyki powinien być zorganizowany podobnie do największych i najnowocześniejszych koncernów międzynarodowych” - twierdzą przedstawiciele Instytutu Sobieskiego i Asseco, autorzy raportu “Polska (prawdziwie) cyfrowa”. Jego założenia przedstawili w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. Justyna Orłowska, dyrektor programu GovTech Polska, Maciej Kawecki, dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji oraz Artur Wiza, wiceprezes Asseco. Fot. Piotr Gilarski

A w wysokorozwiniętych krajach właśnie ICT w znaczącym stopniu odpowiada za wzrost PKB. Branża opracowała więc raport „Polska (prawdziwie) cyfrowa”, w którym przedstawia 12 rekomendacji dla rządu na lata 2019- 23. Eksperci proponują m.in. powołanie pełnomocnika ds. wspólnej infrastruktury państwa, który stałby się niejako „szefem IT rządu”, oraz nagradzanie decydentów najbardziej zaangażowanych w promocję i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Zaznaczają, że rozwój innowacji hamują m.in. formuły zamówień publicznych, w tym „pozorne kryteria pozacenowe, nadużywanie tajemnicy przedsiębiorstwa, brak jednolitości orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej”.

Konieczna jest również poprawa warunków do tworzenia produktów ICT, zwłaszcza w obszarze cyberbezpieczeństwa — dziś na liście 500 największych na świecie firm rozwijających systemy cyberochrony nie ma żadnej z Polski. Dodatkowo potrzeba wsparcia działań eksportowych, ponieważ w kraju brakuje odbiorców dla technologicznych produktów, np. start-upów. W raporcie czytamy też, że należy „wprowadzić mechanizmy, które na wzór tzw. klauzul społecznych w przetargach będą promować dostawców rozwiązań dla sektora publicznego, którzy płacą podatki” w Unii Europejskiej.

— Z punktu widzenia firmy informatycznej istotne są zwłaszcza rekomendacje dotyczące budowania suwerenności kraju opartej na rodzimych rozwiązaniach cyberbezpieczeństwa i wsparcia eksportowego zaawansowanych technologicznie produktów. Usługi są istotne, a nie tak trwałe jak produkty. Największe firmy informatyczne na świecie, jak Microsoft bazują właśnie na produktach — podkreśla Artur Wiza, wiceprezes Asseco.

103,2 mld zł takie były przychody polskich firm ICT w roku 2017…

5,21 proc. ...a taki procent polskiego PKB stanowiły.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu