Polskie korzenie laureata

Adam Sofuł
opublikowano: 16-10-2007, 00:00

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii dostali Leonid Hurwicz, Eric S. Maskin i Roger B. Myerson za pracę nad teorią określaną jako „mechanism design theory” dotyczącą funkcjonowania rynków oraz ich niedoskonałości. Ekonomiczne Nagrody Nobla (skądinąd nie przewidziane przez fundatora nagrody) rzadko trafiają w Polsce na czołówki gazet. Tym razem może być inaczej, bo jeden z tegorocznych noblistów — Leonid Hurwicz — przyznaje się do polskich korzeni. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego i doktorem honoris causa Szkoły Głównej Handlowej. A to mile łechce naszą narodową dumę, bo można zawsze powiedzieć, że Polacy są nie tylko mocni w poezji, ale także na ekonomii się znają.

Hurwicz, emerytowany profesor University of Minnesota, przyjął wiadomość o nagrodzie spokojnie. „To miła niespodzianka. Te pieniądze przydadzą mi się jako emerytowi” — stwierdził i trudno odmówić mu racji, bo chociaż emerytury profesorów amerykańskich uczelni są nieco wyższe niż w Polsce, to 10 mln koron szwedzkich trudno pogardzić. Teraz może ze spokojem obserwować, jak świat ekonomii stara się wykorzystywać efekty jego prac w codziennej praktyce.

Adam Sofuł

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Sofuł

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu