Polskie kurorty wysoko się cenią

opublikowano: 27-07-2015, 22:00

Ile trzeba zapłacić za mieszkanie na Krupówkach, sopockim Monciaku i Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach?

Coraz więcej turystów odwiedza największe polskie kurorty: Zakopane, Sopot, Międzyzdroje. Coraz więcej jest też chętnych na zakup mieszkań w tych miejscowościach, szczególnie przy najpopularniejszych ulicach — na Krupówkach, Monciaku i przy Promenadzie Gwiazd. Takie lokum może sporo kosztować.

— Ceny nieruchomości w tych kurortach są w miarę stabilne, ale przy najbardziej rozpoznawalnych deptakach są wyższe niż średnia. Dodatkowo nie są to rynki płynne, a okazje trafiają się sporadycznie — komentuje Mariusz Kurzac, dyrektor generalny Cenatorium.

Przy Krupówkach metr kwadratowy kosztuje średnio 9 tys. zł. To jednak raczej teoretyczna cena, bo przy najpopularniejszej ulicy w Zakopanem trudno kupić mieszkanie — ostatnia taka transakcja odbyła się dwa lata temu. Chociaż Serwis Morizon-Melog informuje, że jest kilka ofert sprzedaży nieruchomości przy Krupówkach.

Monciak, czyli ulica Bohaterów Monte Cassino, to najbardziej reprezentacyjna i rozpoznawalna ulica w Sopocie. W całości wyłączonaz ruchu samochodowego jest miejscem gwarnym, pełnym restauracji, kawiarni i klubów. To obok Drogi Królewskiej w Gdańsku i Skweru Kościuszki w Gdyni najtłumniej odwiedzany przez urlopowiczów deptak w Trójmieście.

Przy Monciaku zabudowa mieszkalna stanowi mniejszość. Średnia cena w tej okolicy wynosi niemal 10 tys. zł za metr kwadratowy. A wyremontowane apartamenty o dobrym standardzie znajdują nabywców za stawki dużo powyżej tej średniej. W 2014 r. rekordowa transakcja przy Monciaku dotyczyła lokalu o powierzchni 69 mkw. sprzedanego za 1 mln zł. Z kolei nabywca 58-metrowego mieszkania zapłacił 800 tys. zł. W okolicach Promenady Gwiazd w Międzyzdrojach średnia cena mkw. mieszkania wynosi około 6,8 tys. zł. To znacznie mniej niż w Sopocie czy Zakopanem, ale Międzyzdroje dopiero pretendują do miana luksusowego kurortu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu