Polskie MSP to optymiści

[DI]
opublikowano: 31-01-2012, 00:00

Microsoft badał małe i średnie firmy z naszego regionu. Wniosek — chcą się rozwijać i myślą o nowych technologiach.

Właściciele polskich małych i średnich wierzą w znaczenie ich działalności w skali całej gospodarki. Przedstawiciele aż 88 proc. z nich zgadzają się, że małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią fundament gospodarki.

Co więcej, znaczna większość właścicieli firm z sektora MSP, bo aż 77 proc., jest przekonana, że powodzenie ich biznesu ma wpływ na całościowy obraz gospodarki — wynika z badania przeprowadzonego przez VansonBourne na zlecenie Microsoftu.

Przeprowadzono je w listopadzie 2011 r. wśród małych i średnich przedsiębiorstw z Czech, Grecji, Węgier, Polski, Rumunii, Rosji i Ukrainy. Wzięło w nim udział 700 właścicieli firm lub decydentów — po 100 z każdego z wyżej wymienionych krajów.

Aż 54 proc. spośród badanych polskich firm działa na rynku dłużej niż 10 lat, a kolejne 26 proc. od 5 do 10 lat. 30 proc. spośród badanych firm w Polsce wierzy, że ich biznesy będą się rozwijać w trakcie najbliższych 12-18 miesięcy, podczas gdy tylko 6 proc. zakłada, że to będzie dla nich okres trudny i mniej owocny.

Z kolei aż 35 proc. deklaruje zatrudnianie nowych pracowników, a jedynie 4 proc. spodziewasię, że będzie zmuszone dokonać redukcji zatrudnienia. Microsoft pytał przedsiębiorców także o nowe technologie.

Aż 68 proc. polskich respondentów (więcej niż średnia dla całego regionu, równa 64 proc.) twierdzi, że wykorzystanie technologii komputerowych będzie czynnikiem decydującym w kwestii powodzenia firm z sektora MSP.

Polscy przedsiębiorcy, którzy korzystają z rozwiązań w chmurze, dostrzegają wyraźne korzyści dla ich biznesu. 59 proc. przedsiębiorstw MSP wskazało, że cloud computing będzie coraz ważniejszy w tym segmencie firm, a 43 proc. twierdzi, że IT w modelu chmury będzie miało kluczowe znaczenie dla firm z ambicją do rozwoju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [DI]

Polecane