Polskie pokoje jadą do Nowego Jorku

opublikowano: 22-10-2019, 22:00

DMDmodular ze Skawiny to kolejny rodzimy producent modułów, który chce podbić serca hotelarzy.

W 25-piętrowym AC Hotel by Marriott przy Szóstej Alei w Nowym Jorku znajdą się pokoje zbudowane w systemie modułowym. Dostarczy je polska firma DMDmodular, która otwiera właśnie w USA biuro mające zadbać o rozwój na amerykańskim rynku. W Polsce producent ze Skawiny też stawia na hotele.

ŚWIATOWE PERSPEKTYWY: Międzynarodowe sieci hotelowe chętnie wykorzystują technologię modułową — twierdzi Adam Pilczuk, dyrektor rozwoju rynku polskiego w DMDmodular.
Zobacz więcej

ŚWIATOWE PERSPEKTYWY: Międzynarodowe sieci hotelowe chętnie wykorzystują technologię modułową — twierdzi Adam Pilczuk, dyrektor rozwoju rynku polskiego w DMDmodular. Fot. Marek Wiśniewski

— Niedawno podpisaliśmy list intencyjny dotyczący budowy dużego hotelu w Szklarskiej Porębie. Powstanie tam 270 pokoi dla marki Hotels & Preference Luxury należącej do sieci Louvre — mówi Adam Pilczuk, od października dyrektor rozwoju rynku polskiego w DMDmodular.

Wcześniej menedżer był dyrektorem strategii i rozwoju w Polskim Holdingu Hotelowym (PHH), gdzie odpowiadał m.in. za realizację strategicznych projektów inwestycyjnych i współpracę z międzynarodowymi sieciami, takimi jak Marriott, Hilton, IHG, Louvre Hotels Group i Best Western. DMDModular zrealizował już w Polsce jeden mniejszy projekt hotelowy — rozbudowę hotelu Bonifacio o siedem luksusowych pokoi w standardzie czterogwiazdkowym, przestronny apartament oraz spa z łaźnią turecką, jacuzzi i salą fitness.

— Z rozmów z inwestorami, franczyzodawcami i architektami wynika, że rozwój budownictwa modułowego w segmencie hotelarskim to bardzo dobry kierunek. Dlatego oprócz architektów, projektantów i specjalistów ds. logistyki i transportu fabryka w Skawinie potrzebowała kompetencji hotelarskich, które obecnie rozwija. Dla inwestorów oznacza to scedowanie realizacji projektu na fabrykę modułów, czyli pozbycie się dużego ciężaru — mówi Adam Pilczuk. O wyborze technologii modułowej decyduje jednak przede wszystkim czas. Jeśli budowa obiektu w sposób tradycyjny zajmuje 15 miesięcy, to w technologii modułowej jest to 7-8 miesięcy.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Pokoje hotelowe zaczyna się produkować w fabryce modułów w tym samym czasie, gdy powstają żelbetowe kondygnacje podziemne i poziom zero z częściami wspólnymi. Gdy są gotowe, zaczyna się montaż. Daje to inwestorowi oszczędność czasu, czyli kosztu pieniądza, a operatowi pozwala szybciej uzyskać przychody — tłumaczy Adam Pilczuk.

Nie bez znaczenia w obecnej sytuacji na rynku pracy jest też dużo mniejsze zatrudnienie na placu budowy i brak konieczności zarządzania kooperantami. Adam Pilczuk twierdzi, że koszty budowy hotelu w obu technologiach są porównywalne, choć wiele zależy m.in. od odległości między fabryką a miejscem montażu. Z branżą hotelową współpracują też inne polskie fabryki modułów. Najbardziej znany Polcom Group z Chojnic ma już na koncie liczne realizacje, m.in. w Edynburgu, Londynie, Amsterdamie, Calgary, Nowym Jorku i San Francisco. W tym roku większościowym udziałowcem firmy stali się międzynarodowi potentaci — fundusze Griffin i PIMCO, które za przejęcie kontroli nad grupą zapłaciły polskim właścicielom ponad 1 mld zł. Z kolei mający siedzibę w Bielsku Podlaskim Unibep dostarczył w lecie 2019 r. 92 domki hotelowe do Suntago Village. Ten kom- pleks wraz z parkiem wodnym Suntago Wodny Świat stanowi pierwszy etap projektu Park of Poland, największego w Polsce parku rozrywki powstającego w Mszczonowie — między Łodzią a Warszawą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy