Polskie pokoje jadą do Nowego Jorku

opublikowano: 22-10-2019, 22:00

DMDmodular ze Skawiny to kolejny rodzimy producent modułów, który chce podbić serca hotelarzy.

W 25-piętrowym AC Hotel by Marriott przy Szóstej Alei w Nowym Jorku znajdą się pokoje zbudowane w systemie modułowym. Dostarczy je polska firma DMDmodular, która otwiera właśnie w USA biuro mające zadbać o rozwój na amerykańskim rynku. W Polsce producent ze Skawiny też stawia na hotele.

ŚWIATOWE PERSPEKTYWY: Międzynarodowe sieci hotelowe chętnie wykorzystują technologię modułową — twierdzi Adam Pilczuk, dyrektor rozwoju rynku polskiego w DMDmodular.
Fot. Marek Wiśniewski

— Niedawno podpisaliśmy list intencyjny dotyczący budowy dużego hotelu w Szklarskiej Porębie. Powstanie tam 270 pokoi dla marki Hotels & Preference Luxury należącej do sieci Louvre — mówi Adam Pilczuk, od października dyrektor rozwoju rynku polskiego w DMDmodular.

Wcześniej menedżer był dyrektorem strategii i rozwoju w Polskim Holdingu Hotelowym (PHH), gdzie odpowiadał m.in. za realizację strategicznych projektów inwestycyjnych i współpracę z międzynarodowymi sieciami, takimi jak Marriott, Hilton, IHG, Louvre Hotels Group i Best Western. DMDModular zrealizował już w Polsce jeden mniejszy projekt hotelowy — rozbudowę hotelu Bonifacio o siedem luksusowych pokoi w standardzie czterogwiazdkowym, przestronny apartament oraz spa z łaźnią turecką, jacuzzi i salą fitness.

— Z rozmów z inwestorami, franczyzodawcami i architektami wynika, że rozwój budownictwa modułowego w segmencie hotelarskim to bardzo dobry kierunek. Dlatego oprócz architektów, projektantów i specjalistów ds. logistyki i transportu fabryka w Skawinie potrzebowała kompetencji hotelarskich, które obecnie rozwija. Dla inwestorów oznacza to scedowanie realizacji projektu na fabrykę modułów, czyli pozbycie się dużego ciężaru — mówi Adam Pilczuk. O wyborze technologii modułowej decyduje jednak przede wszystkim czas. Jeśli budowa obiektu w sposób tradycyjny zajmuje 15 miesięcy, to w technologii modułowej jest to 7-8 miesięcy.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Pokoje hotelowe zaczyna się produkować w fabryce modułów w tym samym czasie, gdy powstają żelbetowe kondygnacje podziemne i poziom zero z częściami wspólnymi. Gdy są gotowe, zaczyna się montaż. Daje to inwestorowi oszczędność czasu, czyli kosztu pieniądza, a operatowi pozwala szybciej uzyskać przychody — tłumaczy Adam Pilczuk.

Nie bez znaczenia w obecnej sytuacji na rynku pracy jest też dużo mniejsze zatrudnienie na placu budowy i brak konieczności zarządzania kooperantami. Adam Pilczuk twierdzi, że koszty budowy hotelu w obu technologiach są porównywalne, choć wiele zależy m.in. od odległości między fabryką a miejscem montażu. Z branżą hotelową współpracują też inne polskie fabryki modułów. Najbardziej znany Polcom Group z Chojnic ma już na koncie liczne realizacje, m.in. w Edynburgu, Londynie, Amsterdamie, Calgary, Nowym Jorku i San Francisco. W tym roku większościowym udziałowcem firmy stali się międzynarodowi potentaci — fundusze Griffin i PIMCO, które za przejęcie kontroli nad grupą zapłaciły polskim właścicielom ponad 1 mld zł. Z kolei mający siedzibę w Bielsku Podlaskim Unibep dostarczył w lecie 2019 r. 92 domki hotelowe do Suntago Village. Ten kom- pleks wraz z parkiem wodnym Suntago Wodny Świat stanowi pierwszy etap projektu Park of Poland, największego w Polsce parku rozrywki powstającego w Mszczonowie — między Łodzią a Warszawą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane