Polskie źle smakuje w państwie duńskim

MZAT
opublikowano: 11-01-2013, 20:20

Protesty klientów zadziałały – sieć Netto zrezygnowała z planów wstawienia polskich produktów na półki duńskiej sieci.

W drugiej połowie XVII stulecia kilka tysięcy polskich żołnierzy pod dowództwem Stefana Czarnieckiego wypierało z duńskiej ziemi wojska szwedzkie. Dziś Duńczycy o polskiej pomocy sprzed lat nie tylko nie pamiętają, ale na dodatek nie chcą u siebie polskich produktów i grożą bojkotem, gdyby schabowe i bigos próbowały wedrzeć się pod ich strzechy.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Po gwałtownych protestach klientów grupa Dansk Supermarked wycofała się z zapowiedzi wprowadzenia na półki duńskich sklepów szerokiego wachlarza warzyw, owoców, ryb czy mięsa z polskich upraw i hodowli. Grupa tak w Danii, jak i w Polsce prowadzi dyskontowe sklepy pod szyldem Netto. Ma także placówki  w Niemczech i Szwecji.

Jeszcze kilka dni temu Claus Juel-Jense, szef duńskiej sieci, na łamach prasy przekonywał, że tania polska żywność pod względem jakościowym w niczym nie ustępuje zachodnim produktom i Duńczycy nie powinni się niczego obawiać, raczej liczyć oszczędności, które przyniesie im kupowanie polskiej żywności. Mieszkańcy kraju klocków Lego mieli inne zdanie – w sieciach społecznościowych szybko pojawiły się gwałtowne protesty przeciw polskiej żywności, uznawanej za znacznie gorszą od duńskiej. Dołączyła się do nich nawet Mjette Gjerskov, minister rolnictwa, która na Twitterze napisała: „Netto będzie kupować polskie produkty. Hmm. To oznacza więcej pestycydów, gorsze traktowanie zwierząt i niższe płace. Wybór należy do was!". Władze Dansk Supermarked szybko więc zmieniły zdanie.

- Klienci chcą duńskich produktów, a to od nich zależy, co wstawiamy na półki w naszych sklepach - mówi Claus Juel-Jense.

Sieć nie zrezygnowała jednak całkowicie ze sprzedawania polskich produktów (które, w małej skali, już od dawna były dostępne na jej półkach). Po internetowej burzy nie ma jednak mowy np. o importowaniu polskiego mięsa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Polecane