Polsko-chorwacki alians kolejowy

opublikowano: 11-03-2015, 00:00

PKP Cargo toruje sobie drogę na południe Europy.

Współpraca przy obsłudze korytarza transportowego północ- -południe — taki jest główny cel aliansu, jaki PKP Cargo zawarło z HZ Cargo, chorwackim narodowym, towarowym przewoźnikiem kolejowym. Sojusz dotyczy obsługi ładunków, jakie przez porty w Rijece i Ploce i chorwackie terminale przeładunkowe trafiają do Austrii, Czech oraz na Węgry i Słowację. Kolejowe spółki umówiły się, że w przypadku zleceń, których nie są w stanie zrealizować samodzielnie, w pierwszej kolejności będą szukać pomocyu partnera. Dopiero gdy on nie będzie mógł zrealizować usługi, poszukają pomocy innych przewoźników. Efektem porozumienia będzie też efektywniejsze wykorzystanie taboru. Polska spółka ma go za dużo, Chorwaci — za mało, by obsłużyć ruch z tamtejszych portów na północ kontynentu. Dla PKP Cargo umowa z HZ Cargo jest elementem realizacji strategii ekspansji w środkowej i południowej Europie. Polska firma kupiła w styczniu 2015 r. czeską Advanced World Transport (AWT). Tym razem do aliansów kapitałowych nie dochodzi.

PKP Cargo, którymi kieruje Adam Purwin, to druga pod względem wielkości spółka kolejowa w Europie. Rocznie przewozi ponad 100 mln ton ładunków. HZ Cargo jest znacznie mniejsze. Choć ma ponad 90-procentowy udział w chorwackim rynku, transportuje zaledwie kilkanaście milionów ton.
Zobacz więcej

RÓŻNE SKALE:

PKP Cargo, którymi kieruje Adam Purwin, to druga pod względem wielkości spółka kolejowa w Europie. Rocznie przewozi ponad 100 mln ton ładunków. HZ Cargo jest znacznie mniejsze. Choć ma ponad 90-procentowy udział w chorwackim rynku, transportuje zaledwie kilkanaście milionów ton. ARC

— Współpraca z HZ Cargo jest dopełnieniem planów przejęcia AWT. To szansa na zdobycie klientów — nie tylko na Bałkanach. Ogromne inwestycje prowadzone w chorwackich portach oznaczają możliwość zwiększenia skali działalności intermodalnej i uzyskania ciekawych zleceń w tym najszybciej rozwijającym się segmencie rynku. W sytuacji, gdy usługi transportowe w niektórych krajach europejskich są zdominowane przez narodowych przewoźników, strategiczne alianse z lokalnymi liderami są często jedyną sensowną receptą na rozwijanie międzynarodowej działalności — uważa Adam Purwin, prezes PKP Cargo.

 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu