Polwax inwestuje 80 mln zł

opublikowano: 05-03-2015, 00:00

Producent parafin zmieni portfel produktów, by w 2020 r. połowę sprzedaży stanowiły wyroby dla przemysłu.

Polwax, który obecnie pracuje dla branży zniczy i świec, rzucił nieco światła na swoją przyszłość. Ogłoszona tydzień temu akwizycja laboratoriów w Czechowicach-Dziedzicach i Jaśle to pierwszy element układanki.

— Puzzle układają się w Projekt Future 2015-20. Chcemy, by za pięć lat 50 proc. naszej sprzedaży stanowiły wysokomarżowe specjalistyczne wyroby dla przemysłu. Zbudujemy instalację odolejania rozpuszczalnikowego o mocach produkcyjnych 30 tys. ton rocznie. Dostawcą technologii będzie ThyssenKrupp UHDE Engineering Services — mówi Dominik Tomczyk, prezes Polwaksu. Projekt bazowy instalacji powinien powstać w listopadzie-grudniu tego roku.

Na początku przyszłego roku spółka zaprezentuje biznesplan, potem określi sposób finansowania inwestycji, która powinna być gotowa w 2019 r. — To 60-80 mln zł z dokładnością do 30 proc. Nie będziemy emitować akcji. Zrealizujemy te inwestycje z własnych pieniędzy i długu np. emisji obligacji — twierdzi Dominik Tomczyk.

Jednocześnie zaznacza, że spółka zamierza nadal wypłacać dywidendę na poziomie 30-50 proc. zysku. 26 lutego Polwax podpisał przedwstępną umowę sprzedaży laboratoriów od Lotos Lab. — Rozbudowujemy nasze zaplecze badawcze. W 2013 r. podwoiliśmy nakłady na B+R do 610,3 tys. zł. Będziemy opracowywaći wprowadzać do produkcji przemysłowe specyfiki parafinowe. Chcemy realizować projekty z unijnym dofinansowaniem — zapowiada prezes.

Polwax zawarł także umowę na zakup parku zbiorników od Lotos Terminale. Zainwestuje 6 mln zł i zwiększy możliwości magazynowe o 3,5 tys. ton surowca. Polwax to jeden z dwóch głównych — obok Orlenu Południe — producentów parafin w Polsce. Powstał jako Parafiny — Rafineria Jasło w 1999 r.

W 2004 r. został przejęty przez Grupę Lotos, w 2012 r. nastąpił wykup menedżerski, a w ubiegłym roku spółka weszła na GPW. Przychody przez kilka lat malały (z 273,3 mln zł w 2011 r. do 241,1 mln zł w 2013 r.), ale w ubiegłym roku urosły do 258,2 mln zł. Zysk netto rośnie systematycznie, a w ubiegłym roku wyniósł 22,4 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polwax inwestuje 80 mln zł