Pomagamy robić biznes w Niemczech

Marcin Chomiuk
opublikowano: 10-08-2005, 00:00

Nasze przedsiębiorstwo montuje instalacje cieplne w szklarniach. Ostatnio nawiązaliśmy kontakt z firmą z Niemiec, zainteresowaną naszymi usługami. Czy w związku z okresami przejściowymi możemy wykonać taką usługę w Niemczech?

- Okresy przejściowe, które ograniczają wolny przepływ pracowników i usług, zostały ustanowione na mocy postanowień XII załącznika do traktatu akcesyjnego. Niemcy dla ochrony własnego rynku pracy wprowadziły ograniczenia dotyczące branż szczególnie wrażliwych. To usługi budowlane, sprzątanie i czyszczenie obiektów, a także działalność dekoratorów wnętrz (oznaczone według numeracji NACE, czyli statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej oraz zawarte w zał. do dyrektywy 96/71 WE).

Powyższe ograniczenia nie dotyczą usług świadczonych przez tzw. firmy jednoosobowe. Polscy przedsiębiorcy mają często wątpliwości co do właściwego zakwalifikowania danej usługi. W takich przypadkach zalecamy zwrócenie się do właściwej dla polskich przedsiębiorców Agencji Pracy (Bundesagentur für Arbeit) w Duisburgu (tel. 0049/203/302-107, -1694, -1728) z pisemnym zapytaniem (np. faksem). Powinno ono zawierać opis usługi, którą polski usługodawca zamierza wykonywać na terenie Niemiec. Agencja wystawi zaświadczenie, czy do wykonywania danej usługi konieczne jest pozwolenie na pracę. Wykonywanie pracy w niektórych zawodach uzależnione jest od posiadania określonych kwalifikacji. Szczegóły dotyczące tzw. zawodów rzemieślniczych można znaleźć w informatorze zamieszczonym na naszej stronie internetowej www.ihk.pl

Produkujemy części do układów hydraulicznych. Chcielibyśmy nawiązać kontakt z potencjalnymi niemieckimi odbiorcami. Jak izba może nam w tym pomóc?

- Organizujemy giełdy kooperacji, podczas których niemieccy i polscy przedsiębiorcy mogą nawiązać kontakty. Spotykają się na nich firmy, które chcą nawiązać współpracę w danej dziedzinie. Ponad połowa dotąd zainicjowanych przez nas rozmów zakończyła się rozpoczęciem współpracy. Informacje o przygotowywanych giełdach pojawiają się na naszej stronie internetowej. Partnerów handlowych poszukujemy również na zlecenie niemieckich przedsiębiorców. W takich sytuacjach, podobnie jak w przypadku giełd, korzystamy przede wszystkim z własnej bazy firm. Dlatego też prosimy o przygotowanie krótkiego profilu państwa firmy wraz z opisem oferowanych produktów i nadesłanie mailem na adres izby (info@ihk.pl).

Marcin Chomiuk, prawnik Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Chomiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Pomagamy robić biznes w Niemczech