POMORZE NIE MA SWOJEGO BANKU

Paweł Zielewski
opublikowano: 06-11-1998, 00:00

POMORZE NIE MA SWOJEGO BANKU

Usługi finansowe

W nowym, nadmorskim województwie nie ma żadnego dużego, regionalnego banku. Z Banku Gdańskiego pozostał jedynie dodatek do nazwy Banku Inicjatyw Gospodarczych. Największa instytucja finansowa w regionie praktycznie utraciła swoją tożsamość.

Największy na Pomorzu Bank Gdański dwa lata temu stał się częścią BIG-u. Warszawski bank tuż po dokonaniu fuzji deklarował, że Gdański, choć zostanie częścią nowej instytucji, pełnić będzie rolę centrum bankowości detalicznej, na którą BIG zamierzał zdecydowanie postawić. Mijały miesiące, a deklaracje były jedynie słowami. Nikt z BIG-u nie chciał wyjaśnić, dlaczego pierwotne założenia nie zostały dotrzymane. Dziś praktycznie Banku Gdańskiego nie ma. Jest za to Millennium Bank, detaliczne ramię BIG Banku Gdańskiego. Jednak przy opracowaniu oferty Millennium, BIG Bank Gdański w znikomym stopniu skorzystał z doświadczeń pomorskiego banku. Region został pozbawiony własnej, silnej instytucji, która mogłaby zarządzać finansami gmin i powiatów, będąc przy tym dumną ze swej regionalności.

Reforma, czyli szansa

— Nowy podział administracyjny otwiera przed nami możliwości, o jakich się nam nie śniło jeszcze rok temu. Mamy szansę i zamierzamy ją wykorzystać — zdecydowanie twierdzi Wojciech Dziewulski, I wiceprezes Banku Komunalnego z Gdyni.

Jest to niewielki bank, jeśli porównać go z poważnymi, komercyjnymi graczami na rynku. W rankingu największych banków polskich znajduje się on poza pierwszą pięćdziesiątką zarówno pod względem wielkości aktywów, jaki i funduszy własnych czy osiąganego zysku.

— Dlatego właśnie możemy odegrać poważną rolę w przejmowaniu zarządzania finansami przyszłych struktur w ramach nowego województwa. Bank Komunalny posiada naprawdę silny atut — jego nazwa kojarzy się z regionem. Nasze dotychczasowe działania i przeprowadzane od czasu do czasu akcje marketingowe sprawiły, że kojarzymy się z regionem — dodaje Wojciech Dziewulski.

Nie chce on jednak zdradzić, na czym miałoby polegać umacnianie pozycji banku. Na razie Bank Komunalny aktywnie działa w półformalnym porozumieniu G-12. Jeśli planowane przez tę grupę stworzenie wspólnego banku hipotecznego dojdzie do skutku, jego centrala prawdopodobnie będzie ulokowana w Gdyni.

BWP nie atakuje

Bank Własności Pracowniczej z Gdańska zajmuje 50 miejsce w Polsce pod względem wielkości aktywów i 47 miejsce, jeśli wziąć pod uwagę fundusze własne. Nie zgłasza on swoich ambicji do odegrania szczególnie ważnej roli w nowym regionie. Będąc jednak o wiele potężniejszym od Banku Komunalnego, ma większe możliwości ubiegania się o miano instytucji, która mogłaby przejąć kontrolę nad finansami regionu. Przedstawiciele banku odmawiają jednak komentarzy.

Paweł Zielewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / POMORZE NIE MA SWOJEGO BANKU