Pomorze Zachodnie inwestuje w innowacje

opublikowano: 19-08-2015, 22:00

W Zachodniopomorskiem pieniądze w małe i średnie firmy będzie inwestował innowacyjny fundusz, zarządzany przez IQ Partners.

Mimimum 40 mln zł wkrótce trafi do małych i średnich przedsiębiorstw z województwa zachodniopomorskiego. Pieniądze będą pochodziły z Unii Europejskiej w ramach inicjatywy Jeremie i od prywatnych inwestorów.

Z pomocą BGK

W tym tygodniu porozumienie w sprawie utworzenia Jeremie Seed Capital Województwa Zachodniopomorskiego zawarło giełdowe IQ Partners, które za pośrednictwem spółki zależnej IQ Pomerania będzie zarządzać funduszem. MM Prime TFI wyemituje jego certyfikaty inwestycyjne. Do porozumienia dołączył Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), dysponujący funduszami z unijnej inicjatywy.

— Będziemy teraz intensywnie pracować nad pozyskaniem prywatnych inwestorów, którzy docelowo mają objąć certyfikaty inwestycyjne funduszu za ponad 20 mln zł. Po każdym objęciu certyfikatów przez prywatnych inwestorów taką samą pulę pieniędzy będzie uruchamiał BGK, będziemy mieli więc ponad 40 mln zł na inwestycje. W pojedynczy projekt chcemy inwestować od 0,3 do 1,5 mln zł, interesują nas pakiety mniejszościowe. Jesteśmy niezależni w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, po czterech latach zaczniemy wychodzenie z inwestycji — mówi Maciej Hazubski, prezes IQ Partners.

Kierowana przez niego spółka, notowana na GPW od czterech lat, dotychczas zainwestowała własne pieniądze w ponad 100 spółek z branży internetowej.

— Teraz w ramach IQ Pomerania zamierzamy inwestować też w inne, bardziej tradycyjne branże, m.in. firmy inżynieryjne czy innowacyjne spółki produkcyjne. Mamy już na oku kilka projektów — to firmy z innych części Polski, które są gotowe przenieść swoje biura do województwa zachodniopomorskiego, by skorzystać z tutejszego wsparcia dla biznesu — mówi Maciej Hazubski.

Projekt do powtórki

W Polsce do inicjatywy Jeremie, realizowanej w ramach unijnych programów operacyjnych na lata 2007-13, przystąpiło sześć województw: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie, łódzkie i mazowieckie. Łączna pula pieniędzy na wsparcie przedsiębiorczości przekroczyła 1,7 mld zł. IQ Partners ma nadzieję, że będzie realizować kolejne projekty w rodzaju tego, jaki właśnie rozpoczyna z Zachodniopomorskiem.

— IQ Partners po raz pierwszy będzie zarządzać cudzymi pieniędzmi. Dotychczas realizowaliśmy własne inwestycje. To bardzo ciekawy projekt i chcielibyśmy kopiować ten model współpracy w innych województwach i przy okazji wydawania pieniędzy na innowacyjność z kolejnej unijnej perspektywy budżetowej — mówi Maciej Hazubski. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu