Pomysł KNF niewiele zmieni

Piotr Biernacki, wiceprezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych
opublikowano: 12-07-2018, 22:00

Możliwość wprowadzenia do polskiego systemu spółek handlowych ciała monistycznego, łączącego w jednym organie kompetencje obecnego zarządu i rady nadzorczej, jest interesująca.

Możliwość wprowadzenia do polskiego systemu spółek handlowych ciała monistycznego, łączącego w jednym organie kompetencje obecnego zarządu i rady nadzorczej, jest interesująca. W SEG zajmowaliśmy się tą koncepcją już siedem lat temu, w ramach cyklu konferencji Forum Rad Nadzorczych. Jeśli taka możliwość zostałaby wprowadzona jako opcja (a nie nakaz stworzenia organu administracyjnego we wszystkich spółkach), to nie mamy nic przeciwko. Moim zdaniem, niewiele to jednak zmieni. Podstawą skutecznego nadzoru nad spółkami powinny być silne kompetencyjnie rady nadzorcze (lub tzw. non-executive directors w systemie monistycznym), składające się z faktycznie niezależnych, doświadczonych ekspertów, odpowiednio wynagradzanych,których jedynym celem jest dbanie o to, aby spółka była właściwie zarządzana.

PIOTR BIERNACKI, wiceprezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych
Zobacz więcej

PIOTR BIERNACKI, wiceprezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych

Obawiam się, że w sytuacji, gdy na polskiej giełdzie przeważają liczebnie spółki z dominującym akcjonariuszem strategicznym (często pełniącym funkcję prezesa zarządu), trudno będzie o właściwą motywację do powoływania tego typu ekspertów do rad nadzorczych lub organów administracyjnych.

Co sądzisz o propozycjach KNF? Przyślij komentarz na adres: k.zatonski@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Biernacki, wiceprezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy