Ponad 5 tys. firm skorzystało z programu SPO WKP

PAP
opublikowano: 16-09-2008, 16:56

Ponad 5 tys. firm otrzymało dotacje w  ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO WKP) 2004-2006 - poinformowała prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Danuta Jabłońska.

Wszystkie pieniądze na ten cel zostaną wykorzystane - zapewniła.

ARP w ramach SPO WKP finansował projekty o charakterze doradczym oraz inwestycyjnym. Większość projektów została już zrealizowana, ale część nie jest jeszcze rozliczona - powiedziała prezes podczas konferencji podsumowującej realizację unijnych programów.

Na wsparcie projektów doradczych umowy podpisało 2 tys. firm, a Agencja wypłaciła przedsiębiorcom łącznie 60 mln zł. Najwięcej projektów złożyły firmy małe. Średnia wielkość dofinansowania - to 28 tys. zł.

Na projekty inwestycyjne PARP wypłaciła 1,5 mld zł 3 tys. firm. O pomoc na inwestycje najczęściej ubiegały się firmy średnie. Dofinansowanie na modernizację przedsiębiorstw wyniosło średnio 570 tys. zł, zaś działanie na poprawę innowacyjności - ponad 3 mln zł.

Z badania PARP wynika, że realizacja projektów doradczych i inwestycyjnych przy wsparciu unijnych środków przyniosła wymierne efekty. W przedsiębiorstwach wzrosło zatrudnienie (o ok. 13 proc.), zwiększyły się przychody, eksport, wzrosła ich konkurencyjność.

Według beneficjentów, realizacja projektów przyczyniła się do poprawy jakości i efektywności zarządzania, poprawy kwalifikacji kadr oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Została ponadto unowocześniona technologia i wzrósł potencjał produkcyjny firm.

Z unijnych pieniędzy przeznaczonych na projekty doradcze w ramach SPO WKPO korzystały najczęściej firmy zaliczane do kategorii małych (50 proc.) z woj. mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego i wielkopolskiego. Inwestowano głównie w doradztwo w zakresie jakości oraz innowacje i nowe technologie.

Z działania dotyczącego projektów inwestycyjnych najbardziej skorzystały przedsiębiorstwa małe i średnie z woj. wielkopolskiego, mazowieckiego i śląskiego. Najczęściej przeznaczyły one pieniądze na modernizację zakładów oraz wdrażanie nowych technologii.

Zakończony został także Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006. PARP realizowało działanie - rozwój kadr nowoczesnej gospodarski. Na ten cel przeznaczone było 250 mln euro - poinformowała wiceprezes PAPR Agnieszka Rybińska.

Od momentu rozpoczęcia realizacji tego działania, skorzystało z niego 500 tys. osób. Podnoszenie kwalifikacji kadr dla przedsiębiorstw odbywało się głównie poprzez szkolenia, konferencje oraz studia podyplomowe.

Według Rybińskiej, z tej formy podnoszenia umiejętności zawodowych skorzystali głównie mieszkańcy dużych miast (80 proc.), przede wszystkim z wyższym wykształceniem. Najczęściej w szkoleniach brały udział osoby mające od 28 do 44 lat.

Wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski powiedział, że nabyte w poprzednich latach doświadczenie w wydatkowaniu unijnych środków pomoże w realizacji projektów w latach 2007-2012.

Podkreślił, że choć tych pieniędzy jest prawie 7-krotnie więcej niż w latach 2004-2006, to i tak za mało. W sumie do przedsiębiorców trafi 8,5 mld euro. Dodał, że zainteresowanie unijnym wsparciem dla firm jest ogromne, dlatego na dotacje mają szanse tylko projekty najlepsze, które przyniosą największe korzyści gospodarce. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Ponad 5 tys. firm skorzystało z programu SPO WKP