Ponoworoczne show na startupowej scenie

opublikowano: 23-01-2018, 09:13
aktualizacja: 23-01-2018, 09:14

Rozwiązał się worek z technologicznymi pomysłami - od branży usługowej po telemedycynę.

Wraz z początkiem roku na krajowej scenie startupowej zabłysły reflektory. Wyróżniono przy okazji sporą grupę konceptów technologicznych - finałowych prezentacji doczekało się kilka ubiegłorocznych akceleratorów zainicjowanych zarówno przez organizacje wspierające młody biznes, jak i przedsiębiorców o ugruntowanej na rynku pozycji. 

Prawie 300 startupów z Europy Środkowo-Wschodniej zgłosiło się do programu Bridge to MassChallenge Warsaw.
Zobacz więcej

Prawie 300 startupów z Europy Środkowo-Wschodniej zgłosiło się do programu Bridge to MassChallenge Warsaw. ARC

Z blisko 300 start-upów z Europy Środkowo-Wschodniej, które zgłosiły się do Bridge to MassChallenge Warsaw wybrano finałową dziesiątkę. Laureaci programu Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej, PKO Banku Polskiego, Visy i PGE Nowej Energii polecą do Bostonu, gdzie przejdą kolejną fazę akceleracji i otrzymają następny pakiet wsparcia w budowaniu skali i ekspansji zagranicznej. A udział w MassChallenge mogły wziąć firmy, które posiadają już gotowy produkt i zdołały wprowadzić go na rynek, a teraz szukają możliwości rozwoju biznesu. Wśród finalistów są m.in. białoruska spółka CertChain (sieć certyfikacji oparta o technologie blockchain) i czeska Spaceflow (aplikacja do zarządzania budynkami). Na liście laureatów z Polski znalazły się natomiast DrOmnibus, rozwijająca cyfrowe narzędzia do terapii autyzmu u dzieci, Funtronic (interaktywne pomoce dydaktyczne), ShelfWise (rozwiązanie do kontroli w czasie rzeczywistym ekspozycji produktów w sklepach oraz ich zgodności z planogramami), Skriware (platforma do nauki programowania i projektowania 3D) oraz Smart Technology Group (czytniki grupujące w jednym miejscu kluczowe technologie IoT). 

- Aby konkurować z najlepszymi, nie możemy osiąść na laurach, w związku z czym intensywnie pracujemy nad nowymi propozycjami – zaznacza Karol Górnowicz, prezes Skriware. 

Akcelerację w kolejnej edycji prowadzonego przez firmę doradczą PwC programu Startup Collider rozpoczęło natomiast 12 start-upów również wybranych spośród środkowoeuropejskich firm. W tym przypadku na liście uczestników są m.in. AlphaBlues (rozwiązanie chatbotowe wykorzystujące sztuczną inteligencję do rozumienia tekstów pisanych), Aplazame (system płatniczy umożliwiający otrzymanie natychmiastowego kredytu przy e-zakupach), TakeTask (aplikacja do zarządzania zadaniami pracowników i współpracowników).

Ponadto w styczniu poznaliśmy także laureatów Kraków Business Starter. Zwycięzcami czwartej edycji konkursu zostali Hau House z projektem designerskich mebli, z których poza właścicielami mieszkań korzystać mogą również ich zwierzęta. Na podium stanęli również twórcy platformy Rent And Lend do wypożyczania przedmiotów i zarabiania na nich oraz Pixelent (system wizyjny dla platform bezzałogowych). 

W grudniu zakończył się natomiast program Digital Imagination Challenge dla innowatorów społecznych prowadzony przez UPC Polska. Wyróżnione zostały w nim cztery firmy, niektóre dobrze znane już w środowisku startupowym: FindAir (inteligentna nakładka na inhalatory), Nexbio (analiza DNA roślin jako forma trafnego doboru środków ochronnych), AudioMovie (aplikacja umożliwiająca osobom niewidomym „oglądanie” filmów w kinie) i Virtual Dream (prezentacja treści VR dla najmłodszych pacjentów szpitali onkologicznych). 

Świętować może także zespół Neuro Device. W styczniu firma wygrała krajową edycję programu Chivas Venture i będzie reprezentował Polskę w globalnym finale konkursu. Stanie do walki o 1 mln USD. A pracuje nad systemem do rehabilitacji zaburzeń mowy (afazji). W ubiegły roku udział w głównej, światowej rozgrywce Chivas Venture wzięli przedstawiciele Nexbio. 

- Dzięki projektowi start-upy mogą zdobyć nie tylko dofinansowanie, ale także międzynarodowe kontakty umożliwiające dalszy rozwój – zaznaczył Arkadiusz Dobosz, przedstawiciel marki Chivas Regal w Polsce. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Ponoworoczne show na startupowej scenie