Popłynie pomoc dla rybaków

Mira Wszelaka
22-07-2004, 00:00

Od 2 sierpnia armatorzy rybaccy będą mogli składać wnioski o unijną rekompensatę za wycofanie kutrów.

Komitet monitorujący zatwierdził uzupełnienie do programu operacyjnego, który umożliwia uruchomienie środków unijnych na wsparcie branży. Co to oznacza?

— Właściciele kutrów będą mogli składać wnioski o rekompensaty już od 2 sierpnia — podkreśla Lech Kępczyński, dyrektor departamentu rybołówstwa w resorcie rolnictwa.

W kolejce do placówek Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą ustawiać się także przedstawiciele inwestycji związanych z rybołówstwem oraz członkowie załóg rybackich, którym będą przysługiwać pieniądze na odprawę, tzw. renty strukturalne. ARiMR ma trzy miesiące na rozpatrzenie każdego wniosku.

Na pieniądze za wycofanie czeka blisko 40 proc. nakładu połowowego, czyli około 200 kutrów. Całość operacji ma się zakończyć z upływem 2006 r. Zdaniem Lecha Kępczyńskiego, do ARiMR powinno trafić około 1,5 tys. wniosków związanych z rybołówstwem, z czego 200 będzie dotyczyło wycofania.

Teoretycznie rybacy powinni mieć możliwość składania wniosków już od 1 maja. Niestety, pierwsze uzupełnienia do programu operacyjnego wraz ze składem komitetu monitorującego już po akceptacji Komisji Europejskiej zakwestionowało Rządowe Centrum Legislacyjne. Należało więc rozpocząć całą procedurę od nowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Popłynie pomoc dla rybaków