Poprawa będzie, ale nie oszałamiająca

opublikowano: 07-06-2018, 22:00

Stan realizacji po pierwszym kwartale całorocznych prognoz spółek z GPW budzi obawy, ale nie brakuje argumentów, że będzie tylko lepiej.

Analitycy Domu Maklerskiego BOŚ podsumowali sezon wyników kwartalnych. Nie był on udany, bo łączna dynamika powtarzalnych zysków spółek (kilkudziesięciu, które monitorują) była ujemna, ale — jak podkreślają — odmiennie niż w IV kwartale 2017 r. nie było to dla nich zaskakujące. Wierzą też, że w nadchodzących kwartałach dynamika znów będzie dodatnia, aczkolwiek skala poprawy nie będzie oszałamiająca.

Zobacz więcej

Fot. Krystian Maj - Forum

„Według naszych szacunków, dynamika zbliży się do 10 proc. w drugiej połowie roku, dlatego będą potrzebne pozytywne bodźce zewnętrzne, by móc zobaczyć wyraźny wzrost indeksów warszawskiej giełdy” — napisano w raporcie, wydanym 29 maja. Analitycy DM BOŚ wyliczyli, że po pierwszym kwartale całoroczne prognozy zysku operacyjnego i netto spółki zrealizowały w — odpowiednio — 23 i 22 proc., w porównaniu z 26 proc. w I kwartale 2017 r.

„Niższy niż rok temu stopień realizacji całorocznych prognoz po pierwszym kwartale mógłby sugerować pewne oddolne ryzyko dla oczekiwanej przez nas dynamiki r/r zysków w całym 2018 r., jednak po szczegółowej analizie prognoz dla poszczególnych spółek podtrzymujemy nasze założenia” — dodano.

DM BOŚ spodziewa się 6-procentowego wzrostu łącznego zysku operacyjnego i netto (wielkości powtarzalnych, a więc po korekcie o ewentualne zdarzenia o charakterze jednorazowym), co przekłada się na prognozę 9- i 11-procentowego wzrostu w trzech najbliższych kwartałach. Specjaliści oczekują szybszego niż w pierwszym kwartale wzrostu zysków w bankach, ze względu na to, że całoroczny koszt udziału w funduszu uporządkowanej restrukturyzacji został zaksięgowany na początku roku. Zakładają też mniejszą niż w pierwszym kwartale skalę spadku powtarzalnych zysków w sektorze paliw, poprawę wyniku KGHM w drugiej połowie roku, z uwagi na wzrost wolumenów, oraz lepsze rezultaty eksporterów, w konsekwencji osłabienia złotego względem euro i dolara. Sezon żniw będą mieć też producenci gier wideo.

 

6 nowych spółek na liście faworytów

Vindexus, Asseco Business Solutions, Ten Square Games, PCC Rokita, Mercor i Asseco SEE — akcje tych spółek analitycy DM BOŚ dodali do listy tych, które ich zdaniem wypadną lepiej od rynku w najbliższym miesiącu. Zestawienie uzupełniają 11bit Studios, Agora, Alior, Asbis, Asseco Poland, CD Projekt, Dino, Dom Development, Ergis, Eurotel, Famur, Inter Cars, JSW, Lotos, LSI Software, Mercator Medical, Tower Investments i Vistula. Wśród spółek, których lepiej unikać, analitycy umieścili Azoty, Ci Games, Erbud, ING BSK, Rafako i Tauron.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Poprawa będzie, ale nie oszałamiająca