Poprawienie to nie tylko terminy

opublikowano: 27-02-2017, 22:00

Lepszy jest pomysł, aby autoryzacja wypowiedzi drukowanej stała się ustawowo uprawnieniem osoby udzielającej wywiadu lub wypowiedzi, a nie obowiązkiem dziennikarza.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) planuje nowelizację prawa prasowego, teoretycznie konsumującą wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) z 2011 r. Sędziowie ze Strasburga zdyskwalifikowali przepisy dotyczące autoryzacji, które w praktyce dają osobom wypowiadającym się możliwość blokowania wywiadów. Nowela nie tyka jednak istoty problemu, ale jedynie zawęża się do terminów autoryzowania. Przy czym termin 3 dni dla czasopism można uznać za realny. Natomiast nie do przyjęcia jest aż 24-godzinna autoryzacja w odniesieniu do dzienników.

Archaiczne prawo prasowe z 1984 r. koncentruje się na prasie drukowanej i w ogóle nie obejmuje skoku technologicznego, który wykonały media.
Zobacz więcej

Archaiczne prawo prasowe z 1984 r. koncentruje się na prasie drukowanej i w ogóle nie obejmuje skoku technologicznego, który wykonały media. Marek Wiśniewski

Press Club Polska skierował do MKiDN postulat całkowitego wykreślenia autoryzacji. Poniżej zamieszczamy kilka argumentów z obszernego pisma. Generalnie jest to jednak wniosek dyskusyjny. Osobiście znam również drugą stronę medalu, albowiem bywałem w druku cytowany niby-dosłownie, z cudzysłowem lub myślnikiem — a były to słowa całkowicie mi obce… Zatem zdecydowanie lepszy jest pomysł, aby autoryzacja wypowiedzi drukowanej stała się ustawowo uprawnieniem osoby udzielającej wywiadu lub wypowiedzi, a nie obowiązkiem dziennikarza. No i należy usunąć odpowiedzialność karną (także grzywnę) za wydrukowanie wypowiedzi bez autoryzacji, przenosząc wszelkie roszczenia wobec mediów do procedury cywilnej, często dotkliwej finansowo.

Prawo prasowe pochodzące z 1984 r., czyli z okresu tuż po stanie wojennym, jest skamieliną. W ogóle nie obejmuje skoku technologicznego, który media wykonały. Poza tym socjalistyczny duch ustawy jest najczystszym PRL-em. Obecnie trudno znaleźć w polskim obrocie prawnym ustawę tak archaiczną. Gdy jednak sobie wyobrażę, że do napisania XXI-wiecznego prawa medialnego zabiorą się obecni władcy kraju i zaczną wprowadzać tzw. dobrą zmianę — to aż włos się jeży. Zatem lepiej doraźnie wyklepywać i szpachlować prawny wrak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy