Popyt kontratakuje

Tadeusz StasiukTadeusz Stasiuk
opublikowano: 2012-07-11 00:00

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Po raz pierwszy od tygodnia na tyle poprawiły się nastroje wśród inwestorów, że na największych zachodnioeuropejskich giełdach w godzinach przedpołudniowych doszło do wybicia indeksów. Początek wtorkowych notowań nie zapowiadał się jednak zbyt optymistycznie. Poranne spadki na Dalekim Wschodzie sugerowały kolejny dzień przeceny. Sytuację poprawiły na szczęście doniesienia z gospodarek Włoch i Wielkiej Brytanii oraz przyznanie pożyczki hiszpańskim bankom.

W przypadku informacji z obszaru makro odczyty dotyczące produkcji przemysłowej i wytwórczej okazały się zaskakujące. Podczas gdy analitycy oczekiwali ich spadku w maju, zarówno na Wyspach, jak i w Italii wskaźniki wzrosły. Kolejnym argumentem dla kupujących okazała się zgoda europejskich rządów na przeznaczenie 30 mld EUR na wsparcie instytucji finansowych z Hiszpanii, co z miejsca przyczyniło się do silnego spadku rentowności hiszpańskich papierów dłużnych. Na wartości zyskiwały też kontrakty terminowe na indeksy amerykańskich giełd.

Spośród spółek dużym wzięciem cieszyły się papiery ASML Holding. Holenderski gigant w segmencie producentów urządzeń do wytwarzania układów scalonych. Sięgająca nawet ponad 9 proc. zwyżka notowań to zasługa informacji, że amerykański Intel zamierza zainwestować przynajmniej 4,1 mld USD w ASML, początkowo kupując 10 proc. udziałów za połowę wspomnianej kwoty. Popularne wśród handlujących były we wtorek również udziały Logitech. Szwajcarski producent akcesoriów komputerowych poinformował, że zwróci się z pytaniem do akcjonariuszy o wypłatę jednorazowej dywidendy, pierwszej od 1996 r.