Popyt na bony skarbowe spadnie

Michał Kobosko
opublikowano: 27-06-2001, 00:00

Popyt na bony skarbowe spadnie

W przypadku zwiększenia deficytu budżetowego w drugiej połowie roku, mogą nastąpić problemy z jego bieżącym finansowaniem.

Arkadiusz Kamiński, dyrektor Departamentu Długu Publicznego Ministerstwa Finansów twierdzi, że pod koniec roku coraz trudniej będzie sprzedać bony skarbowe.

— W drugiej połowie roku inwestorzy zagraniczni tylko uzupełniają swoje portfele. Według naszych szacunków, ich zaangażowanie bezpośrednie w zakup bonów skarbowych spada w tym czasie z 45 proc. do nawet 15 proc. — uważa Arkadiusz Kamiński.

Już teraz widać spadek zainteresowania bonami skarbowymi, co może świadczyć o stopniowym wycofywaniu się z zakupów inwestorów zagranicznych i funduszy emerytalnych.

Tymczasem zwiększenie deficytu budżetowego, które rozważa rząd, wymagać będzie finansowania na bieżąco. Wskazane może być zatem ograniczenie podaży krótkoterminowych bonów i finansowanie deficytu za pomocą papierów o dłuższym terminie wykupu.

— Emisja w najbliższym okresie bonów skarbowych 13- i 26-tygodniowych, a także obligacji trzyletnich TZ obciąży kosztami tegoroczny budżet — podkreśla Arkadiusz Kamiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Popyt na bony skarbowe spadnie